Święta Góra (Góry Opawskie)


Święta Góra, znana także pod swoją niemiecką nazwą Heilig Berg, to malownicze wzgórze, które można znaleźć w polskiej części Gór Opawskich. Wznosi się na wysokość 354 m n.p.m. i jest usytuowane na południe od Prudnika. Warto zaznaczyć, że znajduje się w Lesie Prudnickim, w obrębie południowego odgałęzienia grzbietu Okopowej.

Wzgórze to jest częścią Korony Parku Krajobrazowego Góry Opawskie, co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem dla miłośników przyrody. Jego bliskość do Prudnika sprawia, że jest łatwo dostępne dla turystów oraz mieszkańców, którzy szukają możliwości aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Nazwa

W czasach, kiedy region ten był w rękach niemieckich, wzniesienie było znane jako Heilig Berg. Jednak jego dosłowne tłumaczenie na język polski zaczęło być powszechnie używane dopiero w latach 90. XX wieku, a to dzięki przewodnikowi autorstwa Marka Sitki. Nie jest do końca jasne, jak powstała ta nazwa.

Możliwe skojarzenia ze „świętością” mogą być związane z bliskością klasztoru franciszkanów, zlokalizowanego pod Kozią Górą, oraz ruinami sanktuarium znajdującymi się na Kaplicznej Górze.

Z kolei zdaniemAndrzeja Derenia, nie można wykluczyć, że nazwa góra może mieć swoje korzenie w świętym obrazku lub małym krzyżu, który kiedyś wisiał na szczycie tego wzniesienia.

Geografia

Wzniesienie to znajduje się w obrębie Parku Krajobrazowego Gór Opawskich, w północno-środkowej części tego malowniczego regionu, znanej jako Las Prudnicki. Mieści się około 4 km na południowy zachód od serca miejscowości Prudnik.

Jest to niewielkie, kopulaste wzniesienie w obrębie Gór Opawskich, usytuowane pomiędzy Kozia Górą od północy a Zbylutem od strony południowej, oddzielone od nich drobnymi przełęczami. Wzniesienie to należy do południowo-wschodniego odgałęzienia grzbietu, który rozwija się z Okopowej.

Charakterystyczną cechą tego wzniesienia jest jego regularna rzeźba oraz kształt, z dość stromymi zboczami i mało wyraźnym, płaskim szczytem. Zbocza są urokliwie oddzielone przez uformowane doliny Trzebinki oraz ich bezimienne dopływy. Budowa geologiczna wzniesienia opiera się na skałach osadowych pochodzenia morskiego, w tym głównie piaskowcach oraz szarogłazach.

Powierzchnia wzniesienia, włącznie z jego szczytem, porośnięta jest bujnym lasem. Zboczami prowadzą leśne ścieżki, które umożliwiają turystom dotarcie na wierzchołek. U jego zachodnich podnóży znajduje się wieś Dębowiec. Położenie oraz nietypowy kształt sprawiają, że wzniesienie jest łatwo rozpoznawalne w okolicy.

Historia

Na Świętej Górze, w Górach Opawskich, przebiega wyraźna ścieżka, która kiedyś była fragmentem granicy między lasem należącym do Prudnika a tym z Trzebiny. Aktualnie ta sama ścieżka stanowi granicę pomiędzy miastem Prudnik a wsią Trzebina w gminie Lubrza. Na końcu tego fragmentu granicy znajduje się interesujący podłużny kamień, który, jak sugeruje Andrzej Deren, mógł służyć jako kamienna kładka na pobliskim strumieniu lub mógł być jednym z historycznych kamieni granicznych Królewskiego Miasta Prudnik.

W opracowaniach dotyczących Prudnika z lat dwudziestych XX wieku, wspominana była również strzelnica znajdująca się na Świętej Górze. Z kolei jej powstanie może sięgać XIX wieku, przez co mogłaby być ona najstarszą strzelnicą w regionie. Stanowiła ona również istotny punkt orientacyjny w sieci szlaków turystycznych w Lesie Prudnickim. Z strzelnicy do dziś pamiętane są wyraźne wały, kulochwyt oraz pozostałości po drewnianym budynku, które świadczą o jej istnieniu.

Dodatkowo, na wschodnim stoku wzgórza, utworzono miejsce wypoczynkowe znane jako Reimannsruh. Obiekt ten wyposażony był w dwie ławki, z których rozciągał się malowniczy widok na Dębnicką Dolinę. Nazwa tego miejsca upamiętnia rajcę oraz naczelnika wydziału leśnego Karla Reimanna. Wyznaczała je kamienna tablica z jego imieniem, C. Reimann’s Ruh. W październiku 1928 roku, Karl Schubert zaobserwował w rejonie Reimannsruh obecność mułka buławkowatego, co dodatkowo podkreśla ekologiczne znaczenie tego miejsca. Po II wojnie światowej kamienna tablica została wyrwana z miejsca, w którym się znajdowała, a następnie została umieszczona w innym, nowym miejscu, co świadczy o jej historycznej wartości.

Turystyka

Szlaki turystyczne

W obszarze Świętej Góry można napotkać różnorodne szlaki turystyczne, które przyciągają miłośników pieszych wędrówek. Do najważniejszych z nich należy:

  • Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza o długości 440 km, który łączy Prudnik z Świeradowem-Zdrój,
  • Szlak Historyczny Lasów Królewskiego Miasta Prudnik, mający długość 17,5 km, prowadzący z Parku Miejskiego w Prudniku przez stare dęby w Prudniku, Kapliczną Górę, Kobylicę, Dębowiec, rozdroże pod Trzebiną, a kończący się przy sanktuarium św. Józefa w Prudniku–Lesie do Prudnik–Lip.

Te trasy oferują nie tylko piękne widoki, ale również pozwalają odkryć walory przyrodnicze i kulturowe regionu.

Szlaki rowerowe

Region wokół Świętej Góry obfituje również w atrakcyjne szlaki rowerowe, które są idealne dla miłośników dwóch kółek. Jednym z nich jest:

  • Pętla II Wokół Lasu Prudnickiego o długości 13,5 km, przebiegająca z Prudnika do sanktuarium św. Józefa w Prudniku–Lesie, dalej do rozdroża pod Trzebiną, Dębowca i powracająca do Prudnika.

Te szlaki stanowią doskonałą okazję do aktywnego wypoczynku oraz podziwiania malowniczych krajobrazów, które oferuje okolica.

Przypisy

  1. AndrzejA. Dereń AndrzejA., Wiemy, kogo upamiętnia Reimannsruh!, „Tygodnik Prudnicki”, 13.11.2024 r., s. 20, ISSN 1231-904X
  2. DawidD. Przyszlak DawidD., Zdobądź Koronę Parku Krajobrazowego Góry Opawskie! [online], Prudnik24, 25.05.2021 r. [dostęp 08.08.2022 r.]
  3. Trasy rowerowe – Starostwo Powiatowe w Prudniku [online], powiatprudnicki.pl, 13.10.2018 r. [dostęp 27.07.2022 r.]
  4. Ścieżki piesze – Starostwo Powiatowe w Prudniku [online], powiatprudnicki.pl [dostęp 27.07.2022 r.]
  5. TadeuszT. Górecki TadeuszT., Szlaki turystyczne – Urząd Miejski w Prudniku [online], prudnik.pl, 21.03.2012 r. [dostęp 27.07.2022 r.]
  6. Budowa geologiczna [online], goryopawskie.bnx.pl [dostęp 08.02.2022 r.]
  7. a b c AndrzejA. Dereń AndrzejA., Święta Góra z dziurą, „Tygodnik Prudnicki”, 31.10.2007 r., s. 25, ISSN 1231-904X

Oceń: Święta Góra (Góry Opawskie)

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:14