Okopowa to malownicze wzgórze znajdujące się w polskiej części Gór Opawskich, które są częścią Sudetów Wschodnich. Z wysokością 388 m n.p.m., stanowi ono atrakcyjny cel dla miłośników górskich wędrówek.
Usytuowana na południu Prudnika, Okopowa jest częścią urokliwego Lasu Prudnickiego, gdzie można podziwiać bogactwo przyrody oraz odbywać różnorodne aktywności na świeżym powietrzu.
Wzgórze Okopowa wpisuje się w ramy Korony Parku Krajobrazowego Góry Opawskie, co czyni je istotnym punktem na mapie turystycznej tego regionu.
Historia
Na szczycie Okopowej, w czasach średniowiecza, mieścił się niewielki gród rycerski lub strażnica, która stanowiła istotny punkt obronny. W roku 1905 przeprowadzono tutaj istotne badania archeologiczne, które ujawniły zwęglone pnie drzew, gliniane naczynia oraz spalone kości, potwierdzające historię tego miejsca. Gród był otoczony częstokołem, a wewnątrz znajdowały się drewniane chaty oraz imponująca budowla kamienna. Z wieży strażniczej, usytuowanej na szczycie, strażnicy mieli możliwość obserwacji rozległej doliny Złotego Potoku oraz zakola rzeki Prudnik.
U podnóża góry, w Dębnickiej Dolinie, istnieje kolejne grodzisko, które na niemieckich mapach oznaczane jest jako „Schlossplatz”, co tłumaczy się jako „miejsce zamku” lub „plac zamkowy”. Jest to typowe grodzisko stożkowe, doskonale zachowane. Na kwadratowej wyniosłości zapewne ulokowana była drewniana wieża, a z trzech stron otaczała ją palisada, podczas gdy od czwartej gród chronił strumień. W 1998 roku, Andrzej Dereń odkrył kolejne grodzisko – ślady nowożytnego obozowiska obronnego, które datować można na czasy wojny trzydziestoletniej lub wojen śląskich. Po jednej stronie grodziska, od strony szczytu Okopowej, dostrzegalny jest nieregularny i znaczny rów. Niemcy określali grodziska na Okopowej mianem „Szwedzkich Szańców”.
W 1883 roku prudnicki oddział Morawsko-Śląskiego Sudeckiego Towarzystwa Górskiego zrealizował projekt budowy drewnianej wieży widokowej, która znajdowała się na szczycie Okopowej. Z tego miejsca rozciągał się malowniczy widok na Prudnik. Wieża ta była pierwszym tego rodzaju obiektem w Sudetach, wzniesionym przez tę organizację. Na początku XX wieku planowano wznieść tutaj pomnik Josépha von Eichendorffa, który ostatecznie powstał w 1911 roku na pobliskiej Kobylicy.
W 1903 roku na stokach Okopowej powstało schronisko turystyczne nazwane „Szwedzki Szaniec”. Stylowa restauracja i hotel w budynku z wieżą były określane jako sanatorium. Od lat 30. XX wieku w obiekcie funkcjonował dom rekolekcyjny oraz szkoła ewangelicka. Podczas II wojny światowej budynek służył jako sanatorium dla rannych niemieckich żołnierzy. Niestety, w 1945 roku obiekt został uszkodzony w wyniku działań wojennych. W latach 1946–1947 pozostałości schroniska zostały przejęte przez Stopczyńską z Prudnika, która dostosowała tę przestrzeń do celów cywilnych, organizując różnorodne zabawy taneczne. Wkrótce jednak wprowadzono zakaz wejścia do Lasu Prudnickiego, a dawną restaurację straciło na znaczeniu, kiedy to przejęło ją wojsko. W latach 1947-1952 wojsko doprowadziło do intensywnej dewastacji obiektu, przeprowadzając detonacje ładunków wybuchowych na Okopowej oraz w Kaplicznej Górze. Jeszcze w 1952 roku można było dostrzec zarysy budynku. W 1962 roku na miejscu byłego schroniska oddano do użytku nowe magazyny broni, które były otoczone podwójnym płotem z drutów kolczastych i funkcjonowały aż do likwidacji prudnickiej jednostki wojskowej. Pod koniec lat 80. w tych magazynach znajdowało się około 400 ton amunicji artyleryjskiej i strzeleckiej, a także 40 ton materiałów wybuchowych oraz min.
Turystyka
Główną atrakcją: Okopowej są interesujące grodziska, które przyciągają turystów fascynujących się historią i kulturą regionu.
Szlaki turystyczne
W malowniczym rejonie Okopowej można odnaleźć szlak turystyczny, który zapewnia niezapomniane doświadczenia dla amatorów wędrówek:
- Szlak Historyczny Lasów Królewskiego Miasta Prudnik (17,5 km): Park Miejski w Prudniku – zadbane i wiekowe dęby w Prudniku – Kapliczna Góra – Okopowa – Kobylica – Dębowiec – rozdroże pod Trzebiną – sanktuarium św. Józefa – Kozia Góra – Prudnik–Lipy – Park Miejski w Prudniku,
Przypisy
- Tych miejsc już nie ma [online], goryopawskie.eu [dostęp 17.02.2023 r.]
- Szlaki turystyczne [online], prudnik.pl [dostęp 17.02.2023 r.]
- DawidD. Przyszlak DawidD., Zdobądź Koronę Parku Krajobrazowego Góry Opawskie! [online], Prudnik24, 25.05.2021 r. [dostęp 08.08.2022 r.]
- AndrzejA. Dereń AndrzejA., Okopowa – góra grodów, „Tygodnik Prudnicki”, 30.04.2008 r., s. 21, ISSN 1231-904X.
- AndrzejA. Dereń AndrzejA., Nieznany epizod ze „Szwedzkich Szańców”, „Tygodnik Prudnicki”, 13.06.2007 r., s. 13, ISSN 1231-904X.
- Kasza 2020 ↓, s. 53.
- Kasza 2020 ↓, s. 72.
- Kasza 2020 ↓, s. 623.
- Kasza 2020 ↓, s. 624.
Pozostałe obiekty w kategorii "Góry i wzgórza":
Kapliczna Góra | Czyżykowa Góra | Święta Góra (Góry Opawskie) | Wróblik (szczyt) | Dębnicka Dolina | Kozia Góra (Góry Opawskie)Oceń: Okopowa