Dębnicka Dolina to malownicza dolina znajdująca się w Górach Opawskich, w sercu Lasu Prudnickiego. Zlokalizowana jest ona na wschód od wsi Dębowiec, a jej tereny administracyjne należą do miasta Prudnik. Dolina rozciąga się pomiędzy znaczącymi wzniesieniami takimi jak Kobylica, Święta Góra, Zbylut, Wróblik oraz Długota, które tworzą charakterystyczną panoramę tego regionu.
Przez Dębnicką Dolinę przepływa potok znany jako Trzebinka, który jest ważnym dopływem rzeki Prudnik. Region ten jest częścią Parku Krajobrazowego Góry Opawskie, co podkreśla jego wyjątkowe walory przyrodnicze. Dolina stanowi znaczącą ostoję dla lokalnej fauny, w której można spotkać sarny, a także dziki.
W Dębnickiej Dolinie rośnie daglezja, która została uznana za pomnik przyrody. To sprawia, że miejsce to jest nie tylko piękne, ale także istotne z ekologicznego punktu widzenia. Przyroda w tym regionie tętni życiem, co czyni Dębnicką Dolinę idealnym miejscem do obserwacji i kontaktu z naturą.
Historia
W obrębie Dębnickiej Doliny można zauważyć czytelne ślady przeszłości, do których należy grodzisko określane na niemieckich mapach terminem „Schlossplatz”, co dosłownie tłumaczy się jako „miejsce zamku” lub „plac zamkowy”. Jest to klasyczny przykład średniowiecznego grodziska stożkowego, które zachowało się w dobrym stanie. Na kwadratowej wyniosłości, która dominowała w tej okolicy, znajdowała się prawdopodobnie drewniana wieża, otoczona z trzech stron wałami, na których usytuowana była palisada. Z czwartej strony grodzisko zabezpieczał strumień.
W latach 30. XX wieku w tej dolinie istniało miejsce wypoczynkowe z ławkami, znane jako Reimannsruh. Miejsce to było częścią szlaku prowadzącego z sanktuarium św. Józefa do Dębowca. Wspomnieniem po tym obszarze jest osadzona tam kamienna tablica. Widoczna obecnie ścieżka, która przebiega z dna Dębnickiej Doliny przez stok Świętej Góry, wyznacza fragment granicy pomiędzy lasem będącym własnością Prudnika a Lasem Trzebińskim. Aktualnie ta sama ścieżka stanowi granicę pomiędzy miastem Prudnik, jego gminą a pobliską wsią Trzebina, która znajduje się w gminie Lubrza.
Na końcu granicznej ścieżki można dostrzec podłużny, spłaszczony kamień. Jak sugeruje Andrzej Deren, mógł on pełnić funkcję kamiennej kładki na pobliskim strumieniu lub być jednym z kamieni granicznych historycznego Królewskiego Miasta Prudnik.
Przed rokiem 1837, Dębnicka Dolina była miejscem, gdzie powstał staw, pierwotnie zaprojektowany jako rezerwuar wody, mający na celu ochronę Lasu Prudnickiego przed potencjalnymi pożarami. Na jego miejscu, w 2018 roku, Nadleśnictwo Prudnik zrealizowało projekt nowego zbiornika wodnego, który zajmuje powierzchnię 0,4 ha. Jego głównym celem było poprawienie bilansu wodnego lasu, zmniejszenie zagrożenia pożarowego oraz zwiększenie odporności lasu na okresy suszy poprzez uwilgotnienie mikroklimatu.
Turystyka
Szlaki turystyczne
W pięknym regionie Dębnickiej Doliny można odkrywać różnorodne trasy turystyczne, które oferują możliwość aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.
- Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza ma długość 440 km i łączy Prudnik ze Świeradów-Zdrój,
- Szlak Historyczny Lasów Królewskiego Miasta Prudnik rozciąga się na 17,5 km i prowadzi przez wiele interesujących miejsc, w tym Park Miejski w Prudniku, stare dęby w Prudniku, Kapliczna Góra, Kobylicę, Dębowiec oraz sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie, aby zakończyć trasę w Prudnik–Lipach.
Te szlaki nie tylko zachęcają do wędrówek, ale także pozwalają na odkrycie lokalnej historii i natury.
Szlaki rowerowe
Ponadto, Dębnicka Dolina jest także znakomitym miejscem dla miłośników jazdy na rowerze, oferującą różnorodne trasy rowerowe.
- Pętla II wokół Lasu Prudnickiego ma długość 13,5 km i prowadzi z Prudnika przez sanktuarium św. Józefa w Prudniku–Lesie, aż do rozdroża pod Trzebiną i Dębowca, a następnie z powrotem do Prudnika.
Takie trasy zapewniają nie tylko aktywność fizyczną, ale także możliwość podziwiania malowniczych krajobrazów.
Przypisy
- ABC miejsc [online], goryopawskie.eu [dostęp 06.03.2023 r.]
- Przeglądanie danych – Pomnik przyrody [online], crfop.gdos.gov.pl [dostęp 06.03.2023 r.]
- Reimannsruh [online], goryopawskie.eu [dostęp 06.03.2023 r.]
- AndrzejA. Dereń AndrzejA., Staw w Dębnickiej Dolinie [online], Teraz Prudnik!, 08.10.2020 r. [dostęp 06.03.2023 r.]
- a b TadeuszT. Górecki TadeuszT., Szlaki turystyczne – Urząd Miejski w Prudniku [online], prudnik.pl, 21.03.2012 r. [dostęp 06.03.2023 r.]
- Trasy rowerowe – Starostwo Powiatowe w Prudniku [online], powiatprudnicki.pl, 13.10.2018 r. [dostęp 06.03.2023 r.]
- Ścieżki piesze – Starostwo Powiatowe w Prudniku [online], powiatprudnicki.pl [dostęp 06.03.2023 r.]
- MarekM. Karp MarekM., Patrząc nieco inaczej, „Tygodnik Prudnicki”, 18.07.2007 r., s. 15
- AndrzejA. Dereń AndrzejA., Święta Góra z dziurą, „Tygodnik Prudnicki”, 31.10.2007 r., s. 25
- AndrzejA. Dereń AndrzejA., Okopowa – góra grodów, „Tygodnik Prudnicki”, 30.04.2008 r., s. 21
- Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Las Prudnicki”, „Tygodnik Prudnicki”, 07.08.2005 r., s. 12–13
- Jak najszybciej, „Tygodnik Prudnicki”, 08.03.2001 r., s. 13
Pozostałe obiekty w kategorii "Góry i wzgórza":
Kozia Góra (Góry Opawskie) | Okopowa | Kapliczna Góra | Czyżykowa Góra | Święta Góra (Góry Opawskie) | Wróblik (szczyt)Oceń: Dębnicka Dolina