Kurt Fränkel, urodzony 20 lutego 1876 roku w Prudniku, był postacią niezwykle interesującą oraz wpływową w swojej dziedzinie. Zmarł w tym samym miejscu, gdzie przyszedł na świat, 30 listopada 1927 roku.
Jako niemiec żydowskiego pochodzenia, Fränkel wyróżniał się nie tylko swoimi osiągnięciami w przemyśle, ale również w działalności filantropijnej. Jego wkład w rozwój branży oraz działalność na rzecz lokalnej społeczności, przyczyniły się do jego reputacji jako szanowanego człowieka nauki.
Z wykształcenia był doktorem nauk chemicznych, co stanowiło fundament jego późniejszych sukcesów w świecie przemysłu.
Życiorys
Kurt Fränkel był przedstawicielem rodziny, która miała głębokie tradycje w przemyśle, wywodząc się z rodziny żydowskich fabrykantów. Był najmłodszym dzieckiem Alberta i Emilie Fränklów, a jego dwoje starszych rodzeństwa, Hentschel Gustav oraz Luisa, zmarli niedługo po urodzeniu. W kwietniu 1895 roku, po dziewięciu latach nauki, ukończył prestiżowe Królewskie Katolickie Gimnazjum w Prudniku, które obecnie znane jest jako I Liceum Ogólnokształcące. Następnie kontynuował swoją edukację w zachodnioeuropejskich uczelniach, gdzie uzyskał tytuł doktora w dziedzinie nauk chemicznych.
Po powrocie do Prudnika, w 1907 roku, Kurt przystąpił do zarządu rodzinnej firmy S. Fränkel, która później została przekształcona w ZPB „Frotex”. Współpracował z kuzynami, Ernstem Fränklem oraz Hansem Pinkusem, co przyczyniło się do dalszego rozwijania przedsiębiorstwa. W tym samym okresie poślubił Renę Sarę Meyer, pochodzącą z Hanoweru, która była córką bankiera. Ich małżeństwo przyniosło na świat dwoje dzieci: syna Petera, który żył w latach 1914–1948, oraz córkę Susanne, żyjącą w latach 1921–1992.
Kurt Fränkel brał udział w I wojnie światowej jako oficer, gdzie doznał ciężkiego zatrucia gazem musztardowym. Ta trauma miała negatywny wpływ na jego zdrowie przez wiele lat. Jego zasługi w czasie wojny zostały docenione poprzez przyznanie Krzyża Żelaznego oraz Bawarskiego Orderu Zasługi Wojskowej.
Odziedziczył po ojcu willę, zlokalizowaną w pobliżu Parku Miejskiego, przy ulicy Parkowej 2. Kurt był też aktywnym sponsorem lokalnego gimnazjum, zakładając fundację Kurt-Fränkel-Stiftung, która wspierała finansowo absolwentów tej szkoły. Poza tym, sfinansował także dostęp do energii elektrycznej, co było niezbędne do prowadzenia zajęć laboratoryjnych z fizyki.
W 1922 roku jego udział w firmie S. Fränkel wynosił 3 286 107,99 marek. W 1923 roku, po przejściu na emeryturę Maxa Pinkusa, Fränkel rozpoczął reorganizację działalności przedsiębiorstwa. Niestety, nie zdążył sfinalizować tych planów, gdyż zmarł 30 listopada 1927 roku w wieku 51 lat. Spoczął na cmentarzu żydowskim w Prudniku.
Przypisy
- a b c d e f MarcinM. Domino MarcinM., Dr. Kurt i Rena Fränkel – mieszkańcy „Parkowej” [online], Prudnik24, 11.04.2021 r. [dostęp 25.02.2023 r.]
- MaciejM. Dobrzański MaciejM., Tajemnice parkowej willi [online], Prudnik24, 03.05.2021 r. [dostęp 25.02.2023 r.]
- MarcinM. Domino MarcinM., Firma S. Fränkel – historia fabryki włókienniczej – cz. 2 [online], Prudnik24, 06.02.2022 r. [dostęp 25.02.2023 r.]
- MaciejM. Dobrzański MaciejM., Gdzie są pochowani prudniccy fabrykanci? [online], Prudnik24, 09.01.2022 r. [dostęp 25.02.2023 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Przedsiębiorczość i ekonomia":
Emanuel Fränkel | Witold Rygorowicz | Łukasz Gadowski | Hermann Fränkel | Hans Pinkus | Albert Fränkel (fabrykant) | Max PinkusOceń: Kurt Fränkel