Hermann Fränkel


Hermann Fränkel, ur. 17 maja 1844 w Neustadt, a zmarły 22 maja 1901 roku w Berlinie, był znaczącą postacią w historii Niemiec. Jako niemiecki przemysłowiec i dyplomata, Fränkel odegrał istotną rolę w swoim kraju, a jego działalność wpłynęła na wiele aspektów życia gospodarczego oraz kulturalnego.

Fränkel pełnił również funkcję mecenasa, wspierając sztukę i naukę w swoim otoczeniu. Dodatkowo, jego kariera obejmowała także stanowisko honorowego konsula Persji w Niemczech, co ukazuje jego międzynarodowe związki oraz zaangażowanie w dyplomację.

Życiorys

Hermann Fränkel był osobą znaczącą zarówno w swojej społeczności, jak i w działalności gospodarczej. Pochodził z rodziny żydowskiej, której tradycje i wartości miały istotny wpływ na jego życie. Jego ojcem był Samuel Fränkel, który założył tkalnię lnu oraz adamaszku, znaną później jako „Frotex”, która miała swoją siedzibę w Prudniku. Matka Hermanna, Ester Polke, również miała duży wpływ na jego wychowanie. Z rodziną Fränkelów związane były silne więzi, ponieważ Hermann miał aż trzynaścioro rodzeństwa.

Wraz ze swoimi braćmi, Abrahamem, Albertem oraz Emanuelem, Hermann był jednym z udziałowców spółki Die Offene Handelsgesellschaft S. Fränkel, co wskazuje na ich aktywną rolę w lokalnym handlu.

W życiu osobistym, 1 lipca 1872 roku, ożenił się z Florą Alexander, pochodzącą z Wrocławia, która wspierała go w wielu przedsięwzięciach. W 1883 roku Hermann zrealizował ważny projekt budowlany, wznosząc willę przy ul. Kościuszki, której architektura przyciągała uwagę mieszkańców Prudnika.

W miarę upływu lat, Hermann stał się znaną postacią w Prudniku, nie tylko jako przedsiębiorca, ale także jako filantrop. Jego hojność objawiała się m.in. w fundowaniu Parku Miejskiego w Prudniku, który miał na celu poprawę jakości życia mieszkańców. W 1901 roku, przekazał szpitalowi w Prudniku 6000 marek, co przyczyniło się do zakupu nowych łóżek dla pacjentów.

Jeszcze bardziej imponującym osiągnięciem było to, że Hermann oraz jego żona ofiarowali aż 100 tys. marek na fundusz dla osób chorych oraz słabowitych. W uznaniu jego działalności dobroczynnej, miasto nadało mu tytuł honorowego obywatela. Dodatkowo, po wyborach uzupełniających do Izby Deputowanych, zasiadł w kolegium elektorskim.

Hermann Fränkel pełnił również rolę honorowego konsula perskiego w Niemczech, co świadczy o jego szerokich kontaktach oraz uznaniu w międzynarodowym środowisku. Pośmiertne uznanie jego wkładu w działalność Żydowskiego Związku Dobroczynnego przybrało formę pamiątkowej tablicy, która została umieszczona w prudnickiej synagodze.

Przypisy

  1. Willa rodziny Fränkel – Prudnik – Slezsko bez hranic [online], www.silesiatourism.com [dostęp 09.04.2019 r.]
  2. Hermann Fränkel [online], geni_family_tree [dostęp 09.04.2019 r.]
  3. Neustadt – HKKNOS [online] [dostęp 09.04.2019 r.]
  4. a b AndrzejA. Dereń AndrzejA., Tygodnik Prudnicki – O historii Prudnika: Mroki i uroki dawnego Prudnika [online], tygodnikprudnicki.pl, 11.12.2013 r. [dostęp 09.04.2019 r.]
  5. a b c d Prudnik i Krnov. Miasta nicią budowane... – PDF [online], docplayer.pl [dostęp 15.01.2019 r.]
  6. MarcinM. Domino MarcinM., Prudnicki cech płócienników do połowy XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem rodów fabrykanckich Fränkel i Pinkus [online], www.bibliotekacyfrowa.pl [dostęp 15.01.2019 r.]
  7. Synagoga w Prudniku (ul. Kościuszki) [online], sztetl.org.pl [dostęp 08.04.2019 r.] [zarchiwizowane 03.05.2019 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Przedsiębiorczość i ekonomia":

Hans Pinkus | Albert Fränkel (fabrykant) | Max Pinkus | Kurt Fränkel | Emanuel Fränkel | Witold Rygorowicz | Łukasz Gadowski

Oceń: Hermann Fränkel

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:7