UWAGA! Dołącz do nowej grupy Prudnik - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Willa rodziny Fränkel


Zapraszamy do odkrycia historii Willi rodziny Fränkel, która stanowi cenny zabytek z XIX wieku. Znajduje się ona w malowniczym Prudniku, przy ul. Kościuszki 1A. Obiekt ten jest doskonałym przykładem architektury tamtego okresu, a jego wyjątkowy urok przyciąga wielu zwiedzających.

Obecnie w tej stylowej willi mieści się Prudnicki Ośrodek Kultury, który pełni ważną rolę w lokalnej społeczności, oferując różnorodne wydarzenia kulturalne i artystyczne. Dzięki temu, miejsce to tętni życiem, łącząc przeszłość z nowoczesnością.

Historia

Willa, która jest znana jako ważny zabytek lokalny, została zbudowana w 1883 roku przez Hermann Fränkla, syna Samuela Fränkla. Po zakończeniu II Wojny Światowej, obiekt służył jako dom kultury dla Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Frotex”. W 2007 roku, willa została przejęta przez gminę Prudnik, która utworzyła w jej murach Prudnicki Ośrodek Kultury.

W 2010 roku, podczas remoncie budynku, odkryto wiele cennych zdobień, które niestety były usunięte lub zamalowane olejną farbą w trakcie prac remontowych realizowanych przez ZPB „Frotex”. Warto zauważyć, że już w 2012 roku, willa rodziny Fränkel zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Zabytek Zadbany”, organizowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Otrzymała nagrodę w kategorii dotyczącej „Rewaloryzacji przestrzeni kulturowej oraz krajobrazu, w tym założeń dworskich i pałacowych”.

Od 2014 roku, idylliczny ogród willi staje się miejscem wyjątkowych wydarzeń. Co roku, w pierwszy weekend sierpnia, odbywa się tam Międzynarodowy Festiwal Jazzowy, przyciągający miłośników muzyki z całego kraju i nie tylko.

Warto także wspomnieć, że w dniu 19 października 2018 roku, na terenie willi kręcone były sceny do filmu „Brigitte Bardot cudowna”, w reżyserii Lecha Majewskiego.

Architektura

Wnętrza budynku zachwycają bogatym zdobieniem i są świadectwem wysokich standardów architektonicznych. Uznawana jest za jedną z najdroższych willi z XIX wieku znajdujących się w Polsce. Została stworzona w eleganckim stylu klasycystycznym, który doskonale komponuje się z otoczeniem.

Do willi prowadzi półokrągły podjazd, co nadaje jej majestatyczny wygląd. Od strony południowej rozciąga się urokliwy ogród, idealne miejsce do relaksu. Budowla została zaprojektowana na prostokątnym planie i posiada ryzality, co dodaje jej niepowtarzalnego charakteru. Oferuje cztery kondygnacje i jest przykryta czterospadowym dachem.

Zbudowana z cegły, willa ma eleganckie, otynkowane elewacje, które wzbogacają detale boniowania oraz sztukaterii. W arkadach w oknach zastosowano typowe dla brytyjskiego stylu okna angielskie, które doświetlają wnętrza.

Wnętrza obiektu charakteryzują się przestrzennym układem, gdzie pomieszczenia rozmieszczone są wokół reprezentacyjnego westybulu. Na klatce schodowej zachowało się piękne dzieło sztuki – fresk przedstawiający religijną scenę „Znalezienia Mojżesza”. Wspaniałym uzupełnieniem tej kompozycji jest fontanna z figurą żony Hermanna Fränkla – Flory Alexander.

W willi można również zobaczyć bogato zdobiony kominek, secesyjną fontannę oraz duży świetlik, które symbolizują trzy żywioły: ogień, wodę i powietrze. W latach 2010–2011 przeprowadzono modernizację, dzięki której powstała sala widowiskowa z tapetą odwzorowującą XIX-wieczny oryginał, a także sala kameralna oraz galeria na poddaszu.

Warto zaznaczyć, że z willi dostęp do części piwnic zburzonego klasztoru kapucynów jest możliwy, a miejsca te są udostępniane dla zwiedzających, co dodaje historii i tajemniczości każdemu odwiedzinom tego niezwykłego miejsca.

Przypisy

  1. AndrzejA. Dereń, Tu dziś kręcili film: Piotr Machalica w Prudniku [online], 19.10.2018 r. [dostęp 01.05.2020 r.]
  2. AndrzejA. Dereń, Ten film będzie kręcony w Prudniku: „Brigitte Bardot cudowna” [online], 03.10.2018 r. [dostęp 01.05.2020 r.]
  3. Willa Hermanna Fränkla – Zakres „Wille znanych ludzi” – Slezsko bez hranic [online], www.silesiatourism.com [dostęp 01.05.2020 r.]
  4. JoannaJ. Szot, Willa fabrykanta, obecnie dom kultury, Prudnik – Zabytek.pl [online], zabytek.pl, 10.06.2014 r. [dostęp 01.05.2020 r.]
  5. TadeuszT. Górecki, Zabytek zadbany – wyróżnienie – Urząd Miejski w Prudniku [online], prudnik.pl, 25.04.2012 r. [dostęp 01.05.2020 r.]
  6. EdytaE. Borkowska, Konkurs „Zabytek Zadbany” rozstrzygnięty [online], www.rp.pl, 19.04.2012 r. [dostęp 01.05.2020 r.]
  7. 18.04.2012 Wyróżnienie w konkursie Zadbany Zabytek A.D. 2012 [online], powiatopolski.pl [dostęp 01.05.2020 r.]
  8. KrzysztofK. Strauchmann, Remont willi rodziny Franklów w Prudniku odkrył oszałamiające zdobienia, „nto.pl”, 09.09.2010 r. [dostęp 19.01.2018 r.]
  9. Willa rodziny Fränkel – Prudnik – Slezsko bez hranic [online], www.silesiatourism.com [dostęp 19.01.2018 r.]
  10. Klasztor kapucynów (dawny), ul. Klasztorna, Prudnik – polska-org.pl [online], polska-org.pl [dostęp 01.05.2020 r.]

Oceń: Willa rodziny Fränkel

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:24