UWAGA! Dołącz do nowej grupy Prudnik - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Max Pinkus


Max Pinkus, urodzony 3 grudnia 1857 roku w Prudniku, to postać, która zapisała się w historii jako wpływowy niemiecki przedsiębiorca.

Jego życie zakończyło się 19 czerwca 1934 roku w tym samym miejscu, w którym przyszedł na świat. Pinkus był również znanym bibliofilem, co świadczy o jego pasji do literatury oraz jej znaczenia w jego życiu.

W dodatku, pełnił rolę mecenasa sztuki, wspierając artystów i promując różnorodne inicjatywy kulturalne, co przyczyniło się do rozwoju sztuki jego czasów.

Życiorys

Drzewo genealogiczne

4. Chajim Josef Pinkus
(1771–1850)
___
__2. Josef Pinkus
(1829–1909)
5. Blümele Proskauer
(1806–1899)
____
___1. Max Pinkus
(1857–1934)
6. Samuel Fränkel
(1801–1881)
__
__3. Augusta Fränkel
(1838–1919)
__
7. Ester Polke
(1802–1879)
___
_

Wczesne lata

Max Pinkus był potomkiem zamożnego przemysłowca z Prudnika, Josefa Pinkusa, oraz Augusty Fränkel. Jego siostra, Hedwig, uwiązała losy z wybitnym lekarzem Paulem Ehrlichem, laureatem Nagrody Nobla z 1908 roku w dziedzinie immunologii, co wprowadziło rodzinę w kręgi znanych postaci.

Matka Maxa, Augusta, stanowiła część rodziny Fränkli, której mąż, Samuel, w Prudniku otworzył znaczącą firmę tekstylną w 1845 roku, nazywaną „S. Fränkel”. Z biegiem lat przedsiębiorstwo stało się jednym z filarów przemysłu w tygodniu, a Josef Pinkus odegrał kluczową rolę w dalszym rozwoju, przejmując kierownictwo po śmierci teścia.

W życiu osobistym Max wziął ślub z Hedwig Oberländer, z którą miał dwoje dzieci, w tym syna Hansa Huberta.

Kariera

W młodości Max przebywał we Francji, gdzie kształcił się w szkole tkackiej w Lyonie, a następnie odbył praktyki w branży tekstylnej w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Po powrocie do rodzinnego Prudnika wziął odpowiedzialność za firmę po śmierci ojca, co spotkało się z wielkim uznaniem. Maxowi udało się przekształcić lokalny zakład w międzynarodowe przedsiębiorstwo, którego produkty były wysyłane do wielu krajów.

Max Pinkus był nie tylko przedsiębiorcą, ale także osobą chętnie angażującą się w działalność społeczną. Utworzył fundusz emerytalny, wspierał edukację oraz budował szpital, którym zarządzał do 1918 roku, zanim przekazał go lokalnemu rządowi. Przyczynił się również do rozwoju licznych programów socjalnych w mieście.

Biblioteka Śląska

Max cenił wiedzę i kulturę, co znalazło odzwierciedlenie w jego życiowym dziele – stworzeniu Biblioteki Śląskiej w jego willi. Jej misją było zbieranie dzieł związanych ze Śląskiem, obejmujących historię, literaturę oraz nauki przyrodnicze. Biblioteka składała się z dwóch sekcji: jedna koncentrowała się na dokumentach historycznych i kulturowych, a druga na klasycznej literaturze śląskiej, łącznie z rękopisami tak znanych autorów jak Angelus Silesius czy Martin Opitz.

Do najcenniejszych zasobów zaliczała się część dotycząca Gerharta Hauptmanna, z autografami i listami samego autora. Działał również jako kustosz, udostępniając zbiory badaczom z całego świata.

Przyjaźń z Gerhartem Hauptmannem

Max Pinkus cieszył się szerokim gronem przyjaciół, z którymi utrzymywał serdeczne relacje, jak Hermann Stehr, częsty gość jego domu, oraz wspominany wyżej Gerhart Hauptmann. Spotykali się regularnie, a przyjaźń z Hauptmannem miała szczególne znaczenie, ponieważ była dla obu autorów źródłem inspiracji.

Ich relacje owocowały w licznych premierach sztuk Hauptmanna. Max był także pomocny w archiwizacji twórczości pisarza, a jego prace, w tym freski w jagniątkowskiej willi głównie, miały wpływ na twórczość artysty. Hauptmann odzwierciedlił ich przyjaźń w swoich dziełach.

Śmierć

Max Pinkus zmarł 19 czerwca 1934 roku. Jego śmierć na zawał serca w bibliotece była tragiczna i niezapomniana, a pogrzeb odbył się w skromnym gronie na cmentarzu żydowskim w Prudniku przy ul. Kolejowej. Z racji narastającego antysemityzmu uroczystość miała ograniczony zasięg, wśród zaledwie kilku nie-Żydów, jak Gerhart i Margaretha Hauptmann, którzy przybyli na pożegnanie przyjaciela.

Przypisy

  1. Franciszek Dendewicz, Max Pinkus, Sławne postacie pogranicza polsko-czeskiego Euroregionu „Pradziad” – wspólne dziedzictwo historyczne, powiat.nysa.pl.
  2. Schwerin K., Max Pinkus, jego „Biblioteka Śląska” i przyjaźń z Gerhartem Hauptmannem, [w:] G. Weigt, A. Dereń (red.), Ziemia Prudnicka. Rocznik 2006, Prudnik 2006.
  3. W. A. Reinhart, In Memoriam Max Pinkus, Gerhart Hauptmann Jahrbuch, 1948, s. 170–171.
  4. K. Schwerin, op. cit., s. 125–126.

Pozostali ludzie w kategorii "Przedsiębiorczość i ekonomia":

Kurt Fränkel | Emanuel Fränkel | Witold Rygorowicz | Łukasz Gadowski | Hermann Fränkel | Hans Pinkus | Albert Fränkel (fabrykant)

Oceń: Max Pinkus

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:9