Jan Góra (dominikanin)


Jan Wojciech Góra OP, znany jako polski dominikanin, urodził się 8 lutego 1948 roku w Prudniku, a odszedł 21 grudnia 2015 roku w Poznaniu. Był to człowiek o wielu talentach, który zasłużył się jako prezbiter, doktor teologii, duszpasterz akademicki, a także aktywny działacz społeczny. Jego wkład w życie religijne i społeczne był niezwykle istotny.

Jan Góra szczególnie zapisał się w pamięci jako organizator Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży „Lednica 2000”, które odbywa się na Polach Lednickich, stanowiąc ważne wydarzenie dla młodzieży katolickiej w Polsce. Proponowane przez niego inicjatywy, takie jak Dni Prymasowskie w Prudniku, miały na celu integrację młodzieży oraz pogłębianie duchowości i wiary.

Jako animator ośrodka duszpasterstwa akademickiego „Respublica Dominicana” w Jamnej, Jan Góra przyczynił się do formacji duchowej studentów, oferując wsparcie i kierownictwo duchowe, co miało ogromne znaczenie w ich życiu akademickim i osobistym.

Życiorys

Jan Góra urodził się w skromnej rodzinie, gdzie jego ojcem był Stanisław Góra, księgowy w Zakładach Przemysłu Bawełnianego „Frotex”, a matką Helena z domu Plezia. Warto zauważyć, że jego stryj, Jan, piastował funkcję księdza w kościele św. Michała Archanioła w Prudniku, gdzie Jan został ochrzczony 28 lutego 1948 roku. W rodzinie Góry mieli także braci: Romana, Stanisława i Kazimierza. W młodości mieszkał przy ulicy Traugutta 41 w Prudniku. Jan Góra był również krewnym takich osobistości jak Jadwiga Harasowska, dziennikarka, filolog Mariana Plezi oraz profesor Jakub Plezi.

W swojej edukacji przeszedł przez różne instytucje, w tym Szkołę Podstawową nr 1 (dzisiaj Publiczne Gimnazjum nr 1), I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza oraz Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. Karola Szymanowskiego w Prudniku. W 1966 roku Góra wstąpił do zakonu dominikanów, a swoją pierwszą profesję złożył rok później, 12 września 1967 roku. Śluby wieczyste, które złożył w 1972 roku, były krokiem do jego przyszłej kariery kapłańskiej. 8 czerwca 1974 roku w Krakowie został wyświęcony na prezbitera przez biskupa Juliana Groblickiego.

Bezpośrednio przed swoimi prymicjami, ojciec Jana, Stanisław, zwrócił się o błogosławieństwo do prymasa Polski, Stefana Wyszyńskiego. W odpowiedzi, 4 sierpnia 1974 roku, Wyszyński wysłał list do rodziny Góry, w którym można przeczytać:

Drogi Ojcze Janie, Spełniając pragnienie Twego Ojca i całej Rodziny uszczęśliwionej i wyróżnionej twoim powołaniem kapłańskim, przesyłam Tobie i Twoim Najbliższym błogosławieństwo prymasowskie. Oddaję Twoje życie kapłańskie i zakonne w opiekę Matki Boskiej Różańcowej, Królowej Polski, tak bardzo czczonej w Zakonie Kaznodziejskim, życzę Ci obfitych dalszych Łask Bożych w ofiarnej służbie kapłańskiej i zakonnej dla chwały Bożej i dla dobra ludzi oraz z serca błogosławień.”,”

Po otrzymaniu święceń, w latach 1974–1977 Góra pełnił obowiązki katechety w Tarnobrzegu, a od 1977 do 1987 był duszpasterzem młodzieży w Poznaniu. W 1987 roku przyjął stanowisko duszpasterza akademickiego w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Poznaniu, gdzie działał aż do swojej śmierci. Do jego pierwszych działań ewangelizacyjnych należały letnie młodzieżowe kolokwia w Ustroniu – Hermanicach. W 1991 roku współorganizował VI Światowe Dni Młodzieży, gdzie stworzone zostały słowa do hymnu „Abba Ojcze”.

1 stycznia 1992 roku, dzięki pomocy wójta gminy Zakliczyn, Stanisława Chrobaka, Góra założył Dom Świętego Jacka na górze Jamna niedaleko Tarnowa, przekształcony później dzięki Janowi Pawłowi II w Sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei. W 1997 roku Jan Góra zainicjował Ogólnopolskie Spotkanie Młodzieży „Lednica 2000” nad Jeziorem Lednickim. Spotkania młodzieży pod Bramą Rybą organizowane są corocznie, obecnie w pierwszą sobotę czerwca. Od 2004 roku zaczęto również organizować Lednicę seniora. Góra był także założycielem Muzeum historii Lednicy w Poznaniu oraz miejscem pamięci Jana Pawła II na Polach Lednickich.

W 2000 roku, podczas Spotkania Lednickiego, zaproponował wprowadzenie do tradycyjnych form spotkań elementów tańca oraz radosnej muzyki, co zaowocowało powstaniem zespołu muzycznego „Siewcy Lednicy”. Wraz z franciszkanami z sanktuarium św. Józefa w Prudniku, począwszy od 2001 roku, organizował centralne uroczystości w Prudniku w ramach Dni Prymasowskich. W 2005 roku, z okazji encykliki o eucharystii oraz życia Jana Pawła II, przeprowadzono misje w parafii bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie z udziałem biskupa Józefa Zawitkowskiego.

Jan Góra był także gościem specjalnym 108. odcinka programu „Europa da się lubić”, emitowanego 7 kwietnia 2007 roku. Chociaż dążył do przekształcenia Europejskiego Spotkania Młodych w inicjatywę o zasięgu europejskim, napotkał na trudności spowodowane różnicami językowymi oraz silnym związaniem spotkania z historią Polski.

Śmierć i pogrzeb

Jan Góra, dominikanin, odszedł tragicznie 21 grudnia 2015 roku podczas mszy w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Poznaniu. Jego stan zdrowia nagle się pogorszył tuż po przeczytaniu fragmentu z Pieśni nad pieśniami: „Ukochany mój! Oto on! Oto nadchodzi! Powstań, przyjaciółko miła, piękna moja, i pójdź! (…) ukaż mi swą twarz, daj mi usłyszeć głos!”. Pomimo podjętej reanimacji, nie udało się go ocalić. Zbadań przeprowadzonych po jego śmierci wynikało, że przyczyną były nagłe zatrzymanie krążenia oraz obrzęk płuc.

W obliczu tej smutnej wiadomości, wiele osób, w tym m.in. prezydent Polski Andrzej Duda, przekazało swoje wyrazy współczucia i żalu za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jego śmierć wstrząsnęła wieloma społecznościami.

Pogrzeb Jana Góry odbył się 30 grudnia w kościele Dominikanów w Poznaniu, gdzie mszy przewodniczył arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki. W trakcie ceremonii głos zabrał Paweł Kozacki, prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów, który wygłosił homilię. Góra został pochowany w Imiołkach na Polach Lednickich, w pobliżu głazu z popiersiem Jana Pawła II. Rzecznik prasowy spotkań Lednica 2000 wyraził, że „Pola Lednickie to najbardziej naturalne miejsce pochówku. Ojciec Jan wielokrotnie mówił, że tam właśnie chciałby spocząć, to miejsce, któremu oddał chyba najwięcej swojej miłości. Będziemy chcieli oddawać mu cześć, modlić się przy jego grobie właśnie na Polach Lednickich”.

W liście, który odczytał sekretarz stanu w kancelarii prezydenta, minister Andrzej Dera, prezydent Andrzej Duda podkreślił, że „Pamięć o ojcu Górze będzie trwała w ludzkich sercach, które zjednywał sobie głęboką mądrością, bezpośredniością i humorem. Będzie trwać w jego książkach, zapisach kazań”. Natomiast premier Beata Szydło w swoim liście zauważyła: „Silny, odważny i pełen energii, ale także ciepły i życzliwy wobec każdego, kto zwątpił i stracił nadzieję. Potrafił poruszać tysiące, a jednocześnie mówić, tak, że każdy z tych tysięcy czuł się wyróżnionym”.

Prymas Polski otrzymał także list od arcybiskupa Giovanniego Angelo Becciu z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, w którym wyrażono smutek z powodu śmierci Jana Góry oraz podkreślono jego znaczenie „dawania świadectwa nie tylko we wspólnocie Kościoła, ale również na forum polityki, kultury, ekonomii i szeroko pojętej cywilizacji”. Podobne wyrazy condolencji otrzymali także generał zakonu dominikanów Bruno Cadoré, kardynał Stanisław Dziwisz oraz wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.

Pośmiertnie Jan Góra został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, co stanowiło ukoronowanie jego zasług i oddania w służbie społeczności oraz Kościołowi.

Lednica 2000

Jan Góra, dominikanin, był nie tylko pomysłodawcą, ale i pierwszym duszpasterzem Ogólnopolskich Spotkań Młodzieży, znanym jako „Lednica 2000”. To wydarzenie wyróżnia się tym, że jest największym w Polsce corocznym zjazdem katolickiej młodzieży, który cieszy się także międzynarodową popularnością. Obszar, na którym odbywają się spotkania, to Pola Lednickie, usytuowane nad jeziorem Lednica, w bliskim sąsiedztwie trasy prowadzącej z Poznania do Gniezna. Wybór tego miejsca ma związek z historycznymi przekazami mówiącymi, że na wyspie (Ostrów Lednicki) zrealizowano chrzest Polski.

Od 1997 roku, gdy rozpoczęły się te wydarzenia, spotkania odbywają się z konkretną regularnością. Początkowo miały miejsce w wigilię Zesłania Ducha Świętego, jednak od 2005 r. są organizowane w pierwszą sobotę czerwca. Każda edycja charakteryzuje się wyjątkowym hasłem, które nadaje kierunek i określa program wydarzenia.

W trakcie tych spotkań, młodzież gromadzi się na Polach Lednickich, by, w oparciu o hasło „Stąd nasz ród”, potwierdzić chrzest Mieszka I, odnowić chrzcielne przyrzeczenia i oddać hołd Chrystusowi poprzez modlitwę, śpiew oraz taniec.

Na Polach Lednickich można zobaczyć Brama Ryba, znaną jako Brama Trzeciego Tysiąclecia, oraz Dom Świętego Jana Pawła II, w którym mieści się Muzeum poświęcone temu wielkiemu papieżowi. Spotkania te przyciągają każdego roku tysiące młodych ludzi z całej Polski i nie tylko. Warto również wspomnieć, że przez pewien czas wręczano specjalne stypendia lednickie, mające na celu wsparcie młodych osób w osiąganiu ich celów oraz rozwijaniu talentów.

Wspólnota LEDNICA 2000 funkcjonuje w Poznaniu, przy klasztorze oo. Dominikanów. To ważne miejsce dla młodych ludzi, gdzie mogą uczestniczyć w duchowych wydarzeniach i inicjatywach.

Nie można również zapomnieć, że w 1997 roku miał miejsce szczególnie symboliczny moment. Na pierwsze spotkanie nad Polami Lednickimi przyleciał śmigłowcem papież Jan Paweł II, podróżując z Gorzowa do Gniezna. Jego pragnienie, aby być obecną nad Lednicą, choć nie mogło się zrealizować w formie uczestnictwa, wyraził przez błogosławieństwo udzielone z pokładu śmigłowca. Był to symboliczny gest „przekroczenia” Bramy w kształcie Ryby, co miało za zadanie wprowadzenie młodzieży w III Tysiąclecie.

Wpływ Jana Góry na młodych ludzi znany jest w całym kraju, a jego działalność oraz charyzma są porównywane do osób takich jak Jerzy Owsiak, co świadczy o jego ogromnym znaczeniu w życiu wspólnoty młodzieżowej.

Krytyka

W kontekście wydarzeń z 2005 roku, Jan Góra zaangażował się w kampanię polityczną, wspierając kandydata Prawa i Sprawiedliwości do Senatu Przemysława Alexandrowicza. Po emisji spotu reklamowego z jego udziałem w TVP3 Poznań, Góra zaznaczył, że jego intencją nie było popieranie Alexandrowicza, lecz jedynie udzielenie mu referencji, jako że zna go od 28 lat. Ta sytuacja wzbudziła zdziwienie oraz konsternację wśród przełożonych zakonu, co szczególnie wyraził ówczesny przeor poznańskiego klasztoru ojców Dominikanów, Paweł Kozacki. W rozmowie dla Gazety Wyborczej powiedział on: „…bardzo bym się wystrzegał takiego opowiadania się po jakiejkolwiek ze stron, ponieważ Kościół ma być otwarty dla każdego. A w momencie, gdy zakonnik w habicie opowiada się po stronie kogoś, to zawsze przeciwnik tego polityka może się poczuć odepchnięty. Z drugiej strony ojciec Jan ma prawo powiedzieć, że ktoś jest przyzwoity”.

W środowisku prawicowym pojawiła się krytyka dotycząca organizacji spotkań lednickich przez Górę. Zarzucano im zbytnią teatralność oraz infantylność, wskazując na niezrównoważenie między duchowym wymiarem modlitwy a aspektem rozrywkowym. W wyniku tego, zarówno Góra, jak i spotkania lednickie, były oskarżane o naruszenie „czystości liturgii” oraz o „nieliturgiczne” zachowania.

W odpowiedzi na te oskarżenia, Góra stwierdził:

Liturgia jest celebracją Chrystusa żywego i zmartwychwstałego we wspólnocie. Szukamy czytelnych i znaczących środków wyrazu dla obecności Pana wśród nas, w naszych wspólnotach, naszych rodzinach.

Dodatkowo, niektórzy katolicy wyrażali obawy o Górę, zarzucając mu tworzenie swoistej sekty oraz otaczanie się młodymi kobietami, co ich zdaniem mogło stanowić zagrożenie dla innych.

Upamiętnienie

W 2016 roku zadebiutowała publikacja pod tytułem „Zapisane kartki Ojca Jana Góry. Antologia”. Jest to zdiscernować zbiór tekstów, które napisał o. Jan Góra, a jego wybór dokonał Wojciech Wiśniewski. Każdy z rozdziałów poprzedzony jest wnikliwym komentarzem, który ma na celu przybliżenie postaci ojca Góry szerszemu gronu odbiorców.

Od 3 września 2016 roku Jan Góra ma zaszczyt być patronem ulicy w Lucinach nieopodal Śremu. W lutym 2017 roku jego bliski przyjaciel, Krzysztof Krawczyk, postanowił uczcić jego pamięć poprzez wydanie albumu zatytułowanego „Psalmy Dawidowe. Pamięci o. Jana Góry OP”. Album ten zawiera niepublikowane wcześniej utwory, które powstały w ciągu wielu lat jako efekt duchowej przemiany artysty, zwłaszcza po trudnych doświadczeniach, jakie przeszedł. Inspiracją do stworzenia tego dzieła był sam Jan Góra, który zachęcił Krawczyka w czasie ich pierwszego spotkania. Na nagraniu znajduje się również hymn „Abba Ojcze”, którego autorem jest Jan Góra.

Od 2017 roku, w sierpniu, obchodzone są Dni Jana Góry w Jamnej. W dniu 11 lutego 2018 roku na ścianie kościoła św. Michała Archanioła w Prudniku odsłonięto tablicę upamiętniającą życia Jana Góry. W dniu 26 marca 2018 roku, na podstawie Uchwały Nr XLVI/385/2018 Rada Miejska w Zakliczynie, na wniosek Burmistrza miasta i gminy Zakliczyn, Dawida Chrobaka, przyznała imię Ojca Jana Góry Gminnej Bibliotece Publicznej w Zakliczynie.

25 września 2018 roku skwer w Poznaniu, położony na skrzyżowaniu ulic Libelta i Kościuszki, został nazwany jego imieniem. Dodatkowo, znajdująca się w obrębie Osiedle Stare Miasto w Poznaniu, zyskała nową przestrzeń publiczną związaną z jego dziedzictwem. Fundacja „DOBROstan”, mająca na celu wspieranie integralnego rozwoju jednostki, zorganizowała 20 grudnia 2020 roku rajd samochodowy o nazwie Jan Góra Tour, oddający hołd pamięci ojca Góry.

W piątą rocznicę jego śmierci, 21 grudnia 2020 roku, w Prudniku odsłonięto tablicę pamięci na kamienicy, w której się wychował, zlokalizowanej przy ulicy Traugutta 41. Na tej tablicy umieszczono kod QR, który po zeskanowaniu przenosi do dokumentu zawierającego szczegółowe informacje o ojcu Górze. W dniach 24 – 26 września 2021 roku Grupa Opolskiego Towarzystwa Motocyklowego przywiozła na Jamną 6-tonowy głaz pamiątkowy z tablicą dedykowaną o. Janowi Górze.

W przededniu ósmej rocznicy jego śmierci, 16 grudnia 2023 roku, w Domu św. Jacka, w pomieszczeniach, gdzie mieszkał, otwarto izbę pamięci o. Jana Góry. Ceremonia otwarcia miała miejsce przy udziale najbliższej rodziny.

Publikacje

Jan Góra, jako prominentny działacz i myśliciel, jest autorem wielu publikacji, które mają istotne znaczenie w polskiej literaturze i duchowości. Wśród jego dzieł znajdują się:

  • „Pióro plebana”, 1980 r. (II wyd. 1986),
  • „Mój dom”, 1981 r., wyd. W drodze (II wyd. 2001),
  • „Mój świat”, 1983 r., wyd. W drodze (II wyd. 2002, 2003),
  • Obie pozycje wznowione w 2016 jako „Mój dom. Mój świat”, W drodze, ISBN 978-83-7906-044-3,
  • „Dopokąd idę”, 1983 r.,
  • „Sylwetka biskupa w XII- i XIII-wiecznej Polsce na podstawie »Kronik« i »Żywotów świętych«”, 1984,
  • „Pióro plebana”, 1986 r.,
  • „Kasztan”, 1987 r.,
  • „Na krańce świata”, 1988 r.,
  • „Grabiąc ściernisko”, 1989 r. (II wyd. 1992) wyd. Pallottinum,
  • „Gość wiecznego domu”, 1990 r. (o Romanie Brandstaetterze),
  • „Spotkania z Ojcem”, 1991 r.,
  • „Dokąd Ty nie chcesz”, 1992 r.,
  • Pijani Bogiem, 1994 r., wyd. W drodze, (II wyd. 1995),
  • „Wino dojrzewa powoli”, 1996 r.,
  • „Narodzić się z Boga”, 1996 r.,
  • „Idź albo zdechnij”. (O starych plebanach i bezpowrotnie odeszłych czasach), 1997, wyd. W drodze, (II wyd. 1999),
  • „Jeżeli jest się inteligentem: Jan Góra OP rozmawia z wujem, prof. Marianem Plezią”, Poznań: W drodze, 1997, ISBN 83-7033-240-4,
  • „Był jak przechodzień do domu Ojca”, 1997 r.,
  • „Góra, albo jak wyżebrać niebo i człowieka”, 1999 r. (Jan Góra, Jan Grzegorczyk),
  • „Ojciec”, 1999 r., wyd. Księgarnia Św. Wojciecha (Jan Góra, Paweł Milcarek, Tomasz Węcławski),
  • „Tryptyk o pontyfikacie Jana Pawła II”, 1999 r.,
  • „Ryba to znaczy Chrystus”, 2001 r. (Jan Góra, Jan Grzegorczyk), wyd. W drodze (II wyd. 2002),
  • „Skrawek nieba albo o Ojcu i Królu”, 2001 r. (Jan Góra, Jan Grzegorczyk), wyd. Księgarnia Św. Wojciecha,
  • „Ludzie ewangelii daleko niosą imię Chrystusa”, [Aleksandra Bałoniak, Damian Bryl, Jan Góra (red.)], wyd. Księgarnia Św. Wojciecha; Bujak, Jan Góra, wyd. Biały Kruk,
  • „Matka Niezawodnej Nadziei”, 2003 r.,
  • „Lednica Górą! Elementarz Ojca Jana”, 2003 r., wyd. Edipresse,
  • „Wybierz Chrystusa!” – Katechizm Ruchu Lednickiego, 2003,
  • „Ukłoń się, Jasiu! Prudnikowi”, 2004 r., wyd. ZYSK i S-ka,
  • „Papieska Lednica – Lednicki Papież”, 2004 (Jan Góra, Adam Bujak), (zdjęcia Adam Bujak),
  • „Lednica, czyli w sieci Bożej miłości”, 2004 (Jan Góra, Adam Bujak), (zdjęcia Adam Bujak), (II wyd 2005),
  • „Rorate caeli” – Roraty u Dominikanów w Poznaniu, Poznań 2005 r., wyd. Paganini (zdjęcia Janusz Kurzawski),
  • „Lednicki dekalog”, w: „Lednica Górą!”, 2005,
  • „Ojciec”, 2005 r.,
  • „Idziemy po śladach”, 2006 (Jan Góra, o. Antoni Dudek OFM),
  • „Z nogami za kaloryferem”, 2006,
  • „Technika, sztuka, misterium wiary” 2007, ISBN 978-83-7030-610-6 (seria Skrypty z Krypty),
  • „Poznań. Kościuszki 99”, 2007 r., wyd. Zysk i S-ka,
  • „Przewodnik lednicki”, 2007 Duszpasterstwo Akademickie Dominikanów,
  • „Listy świętego Pawła – Najnowszy przekład z języków oryginalnych z komentarzem” 2008 Edycja świętego Pawła, Druk i oprawa: Rzeszowskie Zakłady Graficzne SA. (Jan Góra – Wstęp) ISBN 978-83-7424-460-2,
  • „Podręcznik Pokolenia JP2”, 2008 r., Duszpasterstwo Akademickie Dominikanów,
  • „Nazywam się… Jan Paweł II”, 2008 r.,
  • „My name is… John Paul II”, 2008 r.,
  • „8xJP2”, 2009 r.,
  • „Krzyżu Święty, nade wszystko! – Spotkania z krzyżem Jana Pawła II z Wielkiego Piątku 2005”, Duszpasterstwo Akademickie Dominikanów Poznań 2009 r., ISBN 978-83-927211-3-0,
  • „Lednicka Liturgia Czasu – jutrznia, nieszpory, kompleta”, 2009 (wstęp Henryk J. Muszyński, Jan Góra), ISBN 978-83-927211-4-7,
  • „Wizja rozwoju osobowości integralnej”, 2011 r.,
  • „Miłość cię znajdzie – Dzienniczek Świętej Faustyny – Wyór Tekstów, 2012 Duszpasterstwo Akademickie Dominikanów, Druk: TZG Zapoleks (Jan Góra-Wstęp), ISBN 978-83-927211-7-8,
  • „Stefan Kardynał Wyszyński, Zapiski więzienne – Stacja Prudnik” 2013 Stowarzyszenie Lednica (Jan Góra-Wstęp, Stefan Kardynał Wyszynki-Zapiski więzienne) ISBN 978-83936412-0-8,
  • „Tropy Lednickie – Dzieło i program Jana Pawła II, 2014 Stowarzyszenie Lednica 2000 (pod redakcją Jana Góry), ISBN 978-83-936412-1-5,
  • „…Znaczy Ksiądz – Jan W. Góra OP odpowiada na pytania Joanny Kubaszczyk” 2014, Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne, ISBN 978-83-7557-131-8,
  • „W świetle pontyfikatu Jana Pawła II – Jan W. Góra OP”, 2014, ISBN 978-83-7557-132-5,
  • „Święty i błazen” – Jan Góra w odsłonach Jana Grzegorczyka, 2014, Zysk i s-ka, ISBN 978-83-7785-444-0 (oprawa miękka), ISBN 978-83-7785-475-4 (oprawa twarda),
  • „Alfabet Góry”, Poznań 2016, Wydawnictwo W drodze, ISBN 978-83-7906-065-8,
  • „Mój dom. Mój świat”, Poznań 2016, Wydawnictwo W drodze, ISBN 978-83-7906-044-3,
  • „Moja miłość. Duszpasterskie sekrety założyciela Lednicy”, Poznań 2018, Wydawnictwo W drodze, ISBN 978-83-7906-210-2.

Odznaczenia, nagrody i wyróżnienia

Odznaczenia państwowe

Jan Góra otrzymał prestiżowe odznaczenia, które świadczą o jego znaczeniu w społeczeństwie polskim. W 2011 roku uhonorowano go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, co było wyrazem uznania za jego wkład w rozwój kultury i duchowości. Pośmiertnie, w 2015 roku, przyznano mu Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, co dodatkowo podkreśla jego trwałe osiągnięcia i wpływ na społeczność.

Nagrody i wyróżnienia

Twórczość Jana Góry była wielokrotnie doceniana, co znalazło odzwierciedlenie w różnych nagrodach. W 1983 roku zdobył Nagrodę Fundacji im. Kościelskich w Genewie za książkę „Mój dom”. W 1992 roku uhonorowano go również Nagrodą Miasta Gdańska w dziedzinie kultury. Jego wysiłki na rzecz kultury i tradycji zostały nagrodzone w 1996 roku wyróżnieniem w konkursie „Małe Ojczyzny. Tradycja dla przyszłości”, zorganizowanym przez Fundację Kultury oraz Akademię Małych Ojczyzn w Toruniu.

W 1997 roku zdobył nagrodę „GIGANT 97″ od „Gazety Wyborczej”, a rok później, w 1998 roku, został wyróżniony imieniem Eudoksji Rakowskiej przez Niezależną Fundację Popierania Kultury Polskiej Polcul z siedzibą w Warszawie. Także w tym samym roku uzyskał honorowe obywatelstwo Gminy Zakliczyn nad Dunajcem.

W 1999 roku Jan Góra został laureatem Nagrody Młodych imienia Włodzimierza Pietrzaka w Warszawie. Rok 2001 przyniósł mu tytuł Zasłużonego dla Miasta Poznania oraz Nagrodę imienia Piotra Wawrzyniaka. W 2003 roku uzyskał Nagrodę Pracy Organicznej „Głosu Wielkopolskiego” oraz Nagrodę Wielkiej Pieczęci Miasta Poznania, przyznaną przez prezydenta miasta. Jego osiągnięcia przyniosły mu także nominację do Nagrody Episkopatu TOTUS w tym samym roku.

Kolejne lata przyniosły mu dwie ważne nagrody: w 2005 roku Nagrodę Totus Tuus, a w 2006 roku wyróżnienie Episkopatu TOTUS, oraz Nagrodę „Przyjaciel Szkoły”. W 2007 roku Jan Góra został Honorowym Obywatelem Miasta Poznania, co stanowiło uznanie za jego zaangażowanie w pracę z młodzieżą oraz promowanie Poznania w Polsce i Europie. Ten sam rok przyniósł mu także Order Ecce Homo.

W 2008 roku zdobył Nagrodę Kreator Telewizji Poznań, jak również honorowe obywatelstwo Gminy Prudnik. Dwa lata później, w 2009 roku, został również Honorowym Obywatelem Powiatu Tarnowskiego. W 2010 roku Jan Góra został wyróżniony Europejską Nagrodą Obywatelską – Civi Europaeo Praemium, przyznaną dla Stowarzyszenia Lednica 2000. Ostatnim znanym wyróżnieniem był przyznany w 2016 roku medal Odznaki Honorowej Powiatu Prudnickiego.

Warto również dodać, że był on wielokrotnym laureatem corocznej edycji Plebiscytu na 10 najbardziej wpływowych Wielkopolan, co dodatkowo podkreśla jego znaczenie w regionie i w Polsce.

Filmografia

Jan Góra jest nie tylko znanym dominikaninem, ale także osobą, która pozostawiła znaczący ślad w polskim kinie i telewizji. Poniżej znajduje się zestawienie jego ważniejszych prac filmowych oraz teatralnych.

Filmy
RokTytułReżyseria
1997Widziałem wielu bogówJacek Kubiak
2004Dzieci LednicyKatarzyna Kotula
2005Papieski reporterPaweł Woldan
2007Liczę na was
2015Mamy w nim ojcaGrzegorz Sadurski
2019Boży wariatAthena Sawidis
Spektakle w Teatrze TV
2006Góra GóryPaweł Woldan, Monika Górska

Przypisy

  1. Instytut GośćI.G. Media, Góra w izbie [online], Instytut Gość Media, 16.12.2023 r. [dostęp 17.12.2023 r.]
  2. AndrzejA. Dereń, Nowy numer „Tygodnika Prudnickiego” do kupienia już od środy (29 września) – Teraz Prudnik! [online], 28.09.2021 r. [dostęp 17.12.2023 r.]
  3. W sobotę na Jamnej otwarcie izby pamięci ojca Jana Góry [online], radiokrakow.pl, 23.04.2024 r.
  4. KrzysztofK. Ogiolda, Ojciec Jan Góra, czyli guru młodych rodem z Prudnika [online], Nowa Trybuna Opolska, 02.01.2016 r. [dostęp 25.06.2020 r.]
  5. 75 lat temu w Prudniku urodził się ojciec Jan Góra, dominikanin, twórca Spotkań Młodych nad Lednicą [online], Radio Opole, 08.02.2023 r. [dostęp 13.02.2023 r.]
  6. O. Jan Góra, człowiek taki jak my [online], salon24.pl [dostęp 09.02.2021 r.]
  7. Wyszyński, Góra i spotkanie w Prudniku [online], prasa.wiara.pl, 05.09.2016 r. [dostęp 27.05.2021 r.]
  8. JanJ. Poniatyszyn, Powiat docenił zmarłego zakonnika o. Jana Górę [online], Radio Opole, 31.05.2016 r. [dostęp 25.06.2020 r.]
  9. a b c d 75. rocznica urodzin o. Jana W. Góry OP [online], portal Lednica2000.pl [dostęp 08.02.2023 r.]
  10. MaciejM. Dobrzański, Prudnik uczcił Ojca Jana Górę [online], Prudnik24, 12.02.2018 r. [dostęp 25.06.2020 r.]
  11. a b c d GrzegorzG. Weigt, Pamięci ojca Jana Góry [online], terazprudnik.pl, 22.12.2020 r. [dostęp 22.12.2020 r.]
  12. Jamna – miejsce dawania nadziei. interia.pl, 13.08.2010 r. [dostęp 09.04.2011 r.]
  13. Honorowi Obywatele Gminy Zakliczyn [online], www.zakliczyninfo.pl [dostęp 06.02.2021 r.]
  14. Jakie wspomnienia pozostały po ojcu Janie Górze? [online], poznan.wyborcza.pl [dostęp 06.02.2021 r.]
  15. Nie żyje ojciec Jan Góra. Miał 67 lat. fakty.interia.pl, 21.12.2015 r. [dostęp 21.12.2015 r.]
  16. Parafie Diecezji Opolskiej [online], diecezja.opole.pl [dostęp 17.09.2020 r.]
  17. Ojciec Góra honorowym obywatelem Poznania [online], epoznan.pl [dostęp 06.02.2021 r.]
  18. Siewcy Dobrej Nowiny [online], niedziela.pl [dostęp 06.02.2021 r.]
  19. Tysiące młodych ludzi na Polach Lednickich. Prezydent zatańczył z uczestnikami spotkania – Polsat News [online], polsatnews.pl [dostęp 06.02.2021 r.]
  20. Zmarł dominikanin o. Jan Góra, twórca spotkań młodych Lednica 2000. tvn24.pl [dostęp 06.02.2021 r.]
  21. GrzegorzG. Weigt, Pamięci ojca Jana Góry [online], terazprudnik.pl, 22.12.2020 r. [dostęp 22.01.2020 r.]
  22. Dni Jana Góry na Jamnej – Info.dominikanie.pl, 07.08.2018 r. [dostęp 25.06.2020 r.]
  23. WojtekW. Góra, Uroczyste odsłonięcie tablicy śp. ojca Jana Góry [online], promocja.prudnik.pl [dostęp 25.06.2020 r.]
  24. Jamna nadziei. jamna.dominikanie.pl [dostęp 08.05.2021 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Adam Krawutzcky | Józef Wojaczek | Szemu’el z Kurowa | Klara Wolff

Oceń: Jan Góra (dominikanin)

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:9