Młyn Czyżyka, znany również jako Czyżykowy Młyn lub Skrobacz, to interesująca część miasta Prudnik, położona na lewym brzegu rzeki Prudnik. To malownicze miejsce znajduje się u podnóża Czyżykowej Góry, co nadaje mu dodatkowego uroku.
Warto zauważyć, że Młyn Czyżyka leży na południe od centrum miasta, co czyni go doskonałym punktem wyjścia do dalszych eksploracji tej urokliwej okolicy.
Geografia
„Obszar, o którym mowa, to niewielka część Prudnika, która rozciąga się wokół historycznego Młyna Czyżyka. Mieści się ona na południu od centrum miasta, nad młynówką, która jest zasilana wodami rzeki Prudnik. Całość znajduje się u podstawy stoku, który jest znany jako Czyżykowa Góra, mający wysokość 263 m. Miejsce to znajduje się zaledwie 3,2 km od czeskiej granicy oraz około 1,7 km od centrum Prudnika.
Tuż na zachód od opisanego terenu spotkać można Lipno, co stanowi kolejny punkt odniesienia w tej okolicy.
Historia
Młyn Czyżyka, znany również jako młyn barokowy, został zbudowany w 1788 roku, w czasie, gdy architektura tego okresu dominowała w regionie. W latach trzydziestych XX wieku obiekt przeszedł istotne zmiany, które wynikały z zakończenia jego działalności. Wówczas to młyn stał się własnością Josefa Wyrwicha, który zamienił go w gospodarstwo rolne.
W nocy z 22 na 23 marca 1945 roku miały miejsce tragiczne wydarzenia w Młynie Czyżyka. Żołnierze Armii Czerwonej dokonali zabójstwa dwóch polskich zakonników z pobliskiego klasztoru, Jerzego Simona oraz Wojciecha Mrosika. Po zakończeniu II wojny światowej, w murach młyna ukryli się dwaj niemieccy żołnierze, którzy ostatecznie zostali aresztowani przez Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
W spisie gromad i miejscowości powiatu prudnickiego na dzień 1 stycznia 1953 roku, Młyn Czyżyka odnotowany został jako przedmieście Prudnika pod nazwą Młyn Czyżka. W jesieni 1954 roku, w związku z internowaniem prymasa Stefana Wyszyńskiego w kościele św. Józefa w Prudniku-Lesie, obiekt przeszedł pod zarząd żołnierzy Urzędu Bezpieczeństwa. Powrócono do gospodarstwa dopiero w 1956 roku.
Po śmierci Josefa Wyrwicha, jego syn, Józef Wyrwich, przejął gospodarstwo. Dziś młyn pozostaje w rękach prywatnych, stanowiąc cenny element lokalnej historii oraz dziedzictwa kulturowego regionu.
Przypisy
- Skrobacz na mapie rastrowej Geoportalu [online], mapy.geoportal.gov.pl [dostęp 12.08.2020 r.]
- Prudnik – Młyn Czyżyka – stare zdjęcia, mapa [online], prudnik.fotopolska.eu [dostęp 27.01.2020 r.]
- Tygodnik Prudnicki – Tak było: Wspomnienia z parku [online], tygodnikprudnicki.pl [dostęp 27.01.2020 r.]
- a b Trzech więźniów i potop – Przemysław Kucharczak – Portal OPOKA [online], opoka.org.pl [dostęp 27.01.2020 r.]
- a b Młyn Czyżyka, Zeizig Mühle, Prudnik – Zabytek.pl [online], zabytek.pl [dostęp 20.12.2018 r.]
- Obwieszczenie Ministra Administracji i Cyfryzacji – Dziennik Ustaw [online], dziennikustaw.gov.pl [dostęp 20.12.2018 r.]
- Kapliczka, „Tygodnik Prudnicki”, Andrzej Dereń, 27.09.2006 r., s. 17, ISSN 1231-904X
- 11. Powiat Prudnicki, „Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Opolu”, 20.05.1953 r., s. 40
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Osiedle Tysiąclecia (Prudnik) | Osiedle Wyszyńskiego (Prudnik) | Jasionowe Wzgórze | Osiedle Zacisze (Prudnik) | Kolonia Karola MiarkiOceń: Młyn Czyżyka (część miasta)