Jacek Mielcarek, urodzony 17 maja 1964 roku w Prudniku, to postać znacząca w polskim świecie muzyki. Jest nie tylko utalentowanym klarnecistą i saksofonistą, ale również znanym kompozytorem oraz autorem tekstów. Ponadto, jego doświadczenie obejmuje również pracę jako dziennikarz muzyczny, co dodaje mu wszechstronności w działaniu w branży.
Mielcarek osiągnął wiele w swojej karierze edukacyjnej, będąc absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach. Tam doskonalił swoje umiejętności w zakresie jazzu i muzyki improwizowanej. Jednak jego pasja do muzyki nie skończyła się jedynie na studiach muzycznych – w 2013 roku ukończył również Podyplomowe Studia Etnomuzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim, co poszerzyło jego wiedzę o kulturze muzycznej i różnych jej aspektach.
Działalność muzyczna
Jacek Mielcarek, niewidomy od urodzenia, od wczesnych lat życia wykazywał niezwykłe uzdolnienia muzyczne. Jako mały chłopiec rozpoczął swoją przygodę z muzyką, ucząc się gry na fortepianie podczas zajęć w Owińskach pod Poznaniem, gdzie spędził sześć lat swojego dzieciństwa.
W dalszej kolejności uczęszczał do szkoły muzycznej I stopnia w Krakowie oraz II stopnia w Opolu, gdzie uzyskał dyplom w 1986 roku, grając na klarnetu i saksofonie. Następnie kontynuował naukę na wydziale jazzu oraz muzyki rozrywkowej w Katowicach. W 1990 roku ukończył studia z dyplomem saksofonu w klasie Jerzego Jarosika.
Po zakończeniu edukacji, Mielcarek koncertował w Kanadzie i USA, występując z czołówką polskich artystów muzycznych, w tym z Krzysztofem Krawczykiem. Po powrocie do kraju skupił się na jazzie, grając w licznych klubach muzycznych. Był także gospodarzem audycji w Radiu Opole, gdzie prezentował nowości od jazzowych muzyków.
W składzie Opole Big Band, działającym przy Filharmonii Opolskiej, występował jako saksofonista oraz wokalista, zdobywając uznanie na wielu europejskich estradach, w tym podczas Festiwalu Jazzowego w Montreux. W 2005 roku jego działalność muzyczna zaowocowała płytą „Mellow Look”, na której zagrał w duecie z pianistą Markiem Walarowskim.
W 2008 roku stworzył Jacek Mielcarek Trio, które współtworzyli basista Kuba Mielcarek, będący jego synem, oraz perkusista Noam David, pochodzący z Izraela. Trio eksploruje różnorodne style muzyczne, od jazzu, przez etno jazz, aż po polskie tradycje muzyczne. Artysta jest także współtwórcą projektów takich jak Nisza oraz Śliczne Goździki z 2011 roku.
Wspólnie z Kubą Mielcarkiem, zrealizowali misterium pasyjne pod tytułem Zbliżam się k’Tobie, którego profesjonalna wersja została nagrana w 2016 roku i wydana przez Braci Mniejszych Kapucynów z Prowincji Warszawskiej.
Muzyk był uczestnikiem nagrań wielu albumów, jak Mellow Look, I co dalej? oraz Kumija Trio. Jego twórczość pojawiła się także na płytach licznych artystów, takich jak Kapela Brodów, Anna Broda, Wielbłądy, Józef Mintoft, India Czajkowska, Phillip Bracken, Robert Czech, czy Natalia Kukulska, a także Beaty Bednarz oraz Krzysztofa Nurkiewicza.
Współpracował z wieloma utalentowanymi artystami, takimi jak: Phillip Bracken, Witek Broda, Ania Broda, India Czajkowska, Noam David, Noumassan Dembele, Karo Glazer, Dima Gorelik, Krzysztof Kobyliński, Krzysztof Krawczyk, Natalia Kukulska, Przemek Łozowski, Heniek Małolepszy, Kapela Niwińskich 5, Janusz Prusinowski, Paweł Steczkowski, Adam Strug, Krzysztof Ścierański, Patryk Walczak, a także wielu innych. Regularnie występował w USA, Kanadzie, Rosji, Szwajcarii, Szwecji, Francji, Irlandii, Ukrainie i Rumunii.
Współpraca z radiem
Już od 1993 roku Jacek Mielcarek intensywnie angażuje się w prowadzenie różnorodnych audycji radiowych, które eksplorują bogaty świat jazzu, muzyki folkowej, a także brzmienia etniczne oraz eksperymentalne. W 2007 roku poszerzył swoje zainteresowania o programy związane z muzyką ludową.
W ramach swojej działalności radiowej, Jacek stworzył wiele programów, które cieszą się dużą popularnością wśród słuchaczy. Wśród nich można wymienić:
- Jazzofonia,
- Muzyka źródeł,
- Słuchać i słyszeć,
- Od Armstronga do Prince’a,
- Etniczne drogi świata,
- Muzyka bez słów,
- O Kulturze – Debata.
Dodatkowo, Jacek jest także autorem słuchowisk radiowych, które wzbogacają ofertę stacji, w której pracuje.
Twórczość kompozytorska
Jacek Mielcarek jest uznawanym twórcą muzyki i tekstów piosenek, które pisze zarówno dla siebie, jak i dla innych artystów. Jego bogaty dorobek obejmuje liczne utwory, w tym te, które stworzył dla Zbigniewa Wodeckiego, w szczególności słowa znanej piosenki „Kochaj mnie”.
Nagrody i wyróżnienia
W karierze Jacka Mielcarka, osiągnięcia artystyczne zajmują szczególne miejsce, co podkreśla jego wkład w polską muzykę. Poniżej znajdują się najważniejsze nagrody oraz wyróżnienia, które zdobył w różnych okresach swojej działalności.
- 1988 – Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu – wyróżnienie indywidualne,
- 2006 – Jazzowy Festiwal w Montreux, występ w składzie Big Bandu Opole,
- 2008 – Nowa Tradycja: w projekcie Adama Struga – I nagroda,
- 2009 – Nowa Tradycja: Jacek Mielcarek Trio, Złote Gęśle dla Jakuba Mielcarka,
- 2010 – Nowa Tradycja: autorski projekt Nisza, nagroda specjalna oraz sesja nagraniowa w Polskim Radiu,
- 2011 – Grand Prix na Festiwalu Kapel Podwórkowych w Piotrkowie Trybunalskim – z zespołem Bal na Gnojnej,
- 2013 – Festiwal Kapel Podwórkowych w Piotrkowie Trybunalskim – wyróżnienie z zespołem Krwawe Róże,
- 2017 – Medal Roku Błogosławionego Ojca Honorata Koźmińskiego, Lubartów,
- 2019 – Festiwal Folkowy Nowa Tradycja: z zespołem Karuzela – nagroda publiczności Burza braw.
Przypisy
- Jak Wodecki uradował duszę Kamila [online], Dziennik Wschodni [dostęp 11.02.2024 r.] (pol.).
- „Rasa. Pieśni antracytu” - Serwis Województwa Śląskiego [online], www.slaskie.pl [dostęp 31.08.2022 r.] .
- Źwierściadło/Slavic Mirror - Śliczne Goździki [online] [dostęp 31.08.2022 r.] (pol.).
- Kochaj mnie - Utwory - Cyfrowa Biblioteka Polskiej Piosenki [online], bibliotekapiosenki.pl [dostęp 31.08.2022 r.] .
- Jacek Mielcarek – Festiwal MUuzyka u Źródeł w Lądku-Zdroju [online] [dostęp 31.08.2022 r.] (pol.).
- RadioR. Opole, Jacek Mielcarek [online], 31.01.2017 r. [dostęp 17.11.2020 r.] (pol.).
- JustynaJ. Krzyżanowska, Ludzie Radia. Autorzy pasm programowych. Jacek Mielcarek [online], Radio Opole, 31.01.2017 r. [dostęp 31.08.2022 r.] (pol.).
- RadioR. Opole, Będzie kolejne słuchowisko wyprodukowane przez Radio Opole! [online], 24.08.2020 r. [dostęp 17.11.2020 r.] (pol.).
- Mariusz, Jacek Mielcarek Trio | Wszystkie Mazurki Świata [online] [dostęp 21.05.2020 r.] (pol.).
- Pochodnia – Polski Związek Niewidomych [online] [dostęp 21.05.2020 r.] (pol.).
- Serwis kulturalny dzielnicy Bielany – Serwis (PL) – Dla rodziny [online], www.bielanypogodzinach.pl [dostęp 21.05.2020 r.] .
- Państwowa Szkoła Muzyczna w Brzegu – Galeria [online], www.psmbrzeg.pl [dostęp 21.05.2020 r.] .
- Redakcja, Festiwal Kapel Podwórkowych w miejskim amfiteatrze w Piotrkowie [ZDJĘCIA] [online], Piotrków Trybunalski Nasze Miasto, 26.05.2013 r. [dostęp 21.05.2020 r.] (pol.).
- Zbliżam się k'Tobie.. Polskie Radio. Program 3, 15.10.2017 r. [dostęp 21.05.2020 r.] (pol.).
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Anna Szaleńcowa | Kami (piosenkarka) | Tomasz Żymła | Mariusz Drohomirecki | Jarosław Wasik | Aleksandra Konieczna | Sławomir Czwórnóg | Tomasz Pusz | Ryszard Czeczel | Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki | Bernd Scholz | Karl Heinisch | Wojciech Ossoliński | Maciej Żołnowski | Ewa Płonka | Andrea Rischka | Janusz Hernandez | Ludwig Hardt | Franz Goerlich | Z.B.U.K.UOceń: Jacek Mielcarek