UWAGA! Dołącz do nowej grupy Prudnik - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki


Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki to ważna postać w polskiej sztuce, urodzony 19 maja 1946 roku w Prudniku. Przez swoje życie artystyczne zyskał miano uznanego malarza, jak również był wpływowym wykładowcą akademickim.

Jego działalność artystyczna oraz pedagogiczna miała znaczący wpływ na kształtowanie się młodych artystów i rozwój sztuki w Polsce. Niestety, zmarł 28 stycznia 2020 roku, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo artystyczne.

Życiorys

Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki urodził się 19 maja 1946 roku w Prudniku. Jego rodzina była przesiedleńcami z Stanisławowa, co wpłynęło na jego późniejsze życie i twórczość. W latach 1965–1971 studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, kształcąc się pod okiem Władysława Kamińskiego oraz Eugeniusza Gepperta, w którego pracowni kontynuował edukację od 1967 roku. Dodatkowo jego umiejętności rysunku szlifował pod okiem takich artystów jak Kamiński i Konrad Jarodzki, a także projektowania malarstwa dla architektury u Mieczysława Zdanowicza oraz grafiki u prof. Stanisława Dawskiego.

W 1971 roku obronił dyplom z wyróżnieniem, co otworzyło mu drzwi do kariery akademickiej. Został asystentem w pracowni malarstwa i rysunku u prof. Gepperta, a w 1973 roku rozpoczął współpracę z prof. Stanisławem Rodzińskim. Jako kierownik pracowni został powołany w 1981 roku, a w latach 1990–1993 pełnił zaszczytną funkcję rektora uczelni. Kolejnym krokiem w jego karierze był tytuł profesora sztuk plastycznych, który uzyskał w 1994 roku.

W latach 1997–2009 Klimczak-Dobrzaniecki był wykładowcą malarstwa na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie także kierował pracownią malarstwa i rysunku. Mimo że jego działalność akademicka była głównym zajęciem, Andrzej był również bardzo aktywnym artystą. Pracował jako malarz sztalugowy oraz ścienny, a także jako rysownik, plakacista oraz ilustrator.

Uczestniczył w około 200 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą, w takich krajach jak Austria, Chiny, Czechy, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Jugosławia, Mołdawia, Niemcy, Rumunia, Słowacja, Turcja, Ukraina, Węgry i Włochy. W ciągu swojej kariery miał około 80 wystaw indywidualnych w miastach takich jak Berlin, Elbląg, Kraków, Lipsk, Rzeszów, Rzym, Tokio, Warszawa i Wrocław. Jego prace składały się z różnorodnych cykli malarskich, takich jak: Wielka wojna, Figury, Stoły (dom), Pejzaż, Kolekcje, Podróż, Epitafia, Prawdziwy obraz twierdzy kłodzkiej, Czeskie wiersze oraz W kratkę. Jego dzieła znajdują się zarówno w zbiorach prywatnych, jak i muzealnych w Polsce i poza jej granicami.

Od 1971 roku był członkiem wrocławskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków, a w latach 1976–1980 zasiadał w zarządzie tego okręgu. Pełnił różnorodne funkcje w ramach ekspertów, m.in. w Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego w latach 2000-2003 oraz w Państwowej Komisji Akredytacyjnej w latach 2000-2010. Od 2004 roku był także ekspertem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych.

Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki odszedł 3 lutego 2020 roku, a jego miejsce spoczynku znajduje się na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu w Alei Zasłużonych, pozostawiając trwały ślad w polskiej sztuce.

Odznaczenia i nagrody

Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki jest artystą, który otrzymał wiele istotnych wyróżnień za swoje osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki. Jego praca została doceniona nie tylko w kraju, ale także na arenie międzynarodowej. Jako dowód jego uznania możemy wymienić następujące nagrody:

  • indywidualna Nagroda Ministra Kultury i Sztuki przyznawana w latach 1988 oraz 1993,
  • Grand Prix Wojewody Włocławskiego na V Ogólnopolskiej Wystawie Konteksty Kulturowe w 1990 roku,
  • pierwsza Złota Paleta na 27. Międzynarodowym Festiwalu Malarstwa w Cagnes-sur-Mer, która miała miejsce w 1995 roku,
  • Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który otrzymał w 2014 roku,
  • Medal Niezłomni dolnośląskiej Solidarności z 2011 roku,
  • indywidualne Nagrody Ministra Kultury i Sztuki przyznawane w latach 1988 oraz 1993,
  • nagrody Rektora PWSSP/ASP we Wrocławiu w latach: 1976, 1979, 1984, 1987, 1990, 2001 oraz 2008.

Oceń: Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:15