Balthasar Rhaw


Balthasar Rhaw to postać o znaczącym wpływie w dziedzinach filologii, historii oraz teologii. Urodził się w 1527 roku, w jednym z miejscowości, które mogą być Prudnikiem lub Nowogrodźcem. Jego życie to pasjonująca opowieść o zawodowym rozwoju, który uwidacznia się w jego działalności naukowej.

Rhaw był niemieckim filologiem, a jego prace w tej dziedzinie przyczyniły się do rozwoju badań nad językiem i literaturą. Oprócz tego, jako historyk, zgłębiał dzieje swojego kraju i wpływał na zrozumienie kontekstu historycznego swoich czasów.

Warto również podkreślić, że był teologiem ewangelickim. Jego myśli i idee miały znaczenie dla rozwoju myśli protestanckiej, zwłaszcza w kontekście reformacji.

Rhaw zmarł 30 listopada 1601 roku w Greifswaldzie, pozostawiając po sobie trwały ślad w historii nauki.

Życiorys

Balthasar Rhaw, znany w swojej epoce, urodził się w okolicach Prudnika lub Nowogrodźca. W momencie swojego ślubu wskazał Nowogródek Pomorski (Neuenburg) jako miejsce pochodzenia, podczas gdy Prudnik (Neustadt) został wymieniony w kazaniu żałobnym wygłoszonym przez jego wnuka. Był synem Jakoba Rhawa i Anny Prybe, a swoje pierwsze kroki edukacyjne stawiał w rodzinnym mieście.

Rhaw uczęszczał najpierw do lokalnej szkoły, a później, od 1538 roku, kontynuował naukę we Wrocławiu. Po pewnym czasie, z powodu problemów zdrowotnych, był zmuszony wrócić do domu na pół roku. W 1542 roku przeniósł się do liceum w Goldbergu, a następnie rozpoczął studia na Uniwersytecie w Wittenberdze, gdzie zdobędzie maturę 11 sierpnia 1548 roku. W trakcie tego okresu miał możliwość uczestniczenia w wykładach Filipa Melanchtona.

Rhaw zakończył pierwsze studia na wydziale filozoficznym w sposób typowy dla tamtych czasów. 15 października 1549 roku zdobył stopień magistra filozofii, a po wielu sporach został przyjęty do Senatu Wydziału Filozoficznego w dniu 1 maja 1552, co obecnie interpretowane byłoby jako habilitacja. Wkrótce jednak Uniwersytet w Wittenberdze został nawiedzony przez epidemię dżumy, w wyniku czego przeniesiono jego siedzibę do Torgau. Rhaw, mimo trudności, otrzymał nominację na Uniwersytet w Greifswaldzie na polecenie Melanchtona.

W roku 1556 objął rolę nauczyciela dla synów księcia pomorskiego Jana Fryderyka oraz Bogusława XIII. W 1564 roku powrócił do Wittenbergi, gdzie wybrano go na dziekana wydziału filozoficznego. W czasie jego kadencji 38 osób otrzymało tytuł magistra filozofii. Po zawarciu małżeństwa w Wittenberdze 5 lutego 1566 z Anną, córką Augustina Schurffa, Rhaw wrócił do Greifswaldu, gdzie został profesorem greki, etyki i historii.

Rhaw, który w 1584 roku uzyskał doktorat z teologii w Greifswaldzie, również pełnił rolę profesora teologii. Zajął się także organizacją zadań na Uniwersytecie Greifswaldzkim, a w swoim dorobku miał m.in. okresy pełnienia funkcji rektora Alma Mater w latach 1568/1569, 1585/1586 oraz 1593/1594. Jego życie zakończyło się 4 grudnia 1601 roku, gdy został pochowany w katedrze w Greifswaldzie.

Przypisy

  1. Rektorenchronik 1500–1599 – Universität Greifswald [online], www.uni-greifswald.de [dostęp 28.12.2020 r.]
  2. Corpus Inscriptorum Vitebergense (CIV) [online], www.civ-online.org [dostęp 28.12.2020 r.]

Oceń: Balthasar Rhaw

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:8