Przemysław Piątek, urodzony 4 lipca 1968 roku w Prudniku, to wybitny polski prawnik oraz prokurator, który obecnie znajduje się w stanie spoczynku. Posiada tytuł doktora nauk prawnych, co potwierdza jego wysokie kwalifikacje oraz zaangażowanie w dziedzinie prawa.
W okresie od 2006 do 2007 roku pełnił funkcję Zastępcy Prokuratora Generalnego, co jest kolejnym dowodem jego wpływu i ważnej roli w polskim systemie prawnym. Poza pracą w prokuraturze, Przemysław Piątek jest również pracownikiem naukowym w Oddziałowym Biurze Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, gdzie angażuje się w badania związane z historią oraz prawem.
Życiorys
Po zakończeniu swojej edukacji Przemysław Piątek rozpoczął pracę w Prokuraturze Rejonowej w Rudzie Śląskiej, gdzie pełnił funkcję aplikanta. W 1994 roku zdał egzamin na prokuratora, co otworzyło przed nim nowe możliwości zawodowe. W 1998 roku został oddelegowany do Wydziału Postępowania Sądowego Prokuratury Okręgowej w Katowicach, a rok później objął stanowisko Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Katowicach.
W 2000 roku Przemysław Piątek został powołany do Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach. Tam prowadził istotne śledztwa w sprawach dotyczących zbrodni komunistycznych oraz zbrodni przeciwko ludzkości, w tym postępowanie w sprawie zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki. Funkcję tę piastował aż do końca sierpnia 2006 roku.
1 września 2006 roku objął stanowisko zastępcy Prokuratora Generalnego RP, zastępując funkcję, którą wcześniej pełnił Zbigniew Ziobro. Po stwierdzeniu poważnych naruszeń prawa w werdykcie dotyczącym Zbigniewa Stonogi, w 2006 roku skierował kasację do Sądu Najwyższego, co pokazało jego determinację w walce o sprawiedliwość.
Piątek sprawował urząd Zastępcy Prokuratora Generalnego do 15 listopada 2007 roku, kiedy to w ramach szerokiej rekonstrukcji odwołano także Beatę Kempę, Sławomira Kłosowskiego, Andrzeja Dudę oraz Bartłomieja Grabskiego z ich funkcji. W 2007 roku Piedział w Radzie Programowej Krajowego Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury.
Piątek jest autorem monografii dotyczącej tortur śledczych w Polsce Ludowej, zatytułowanej „Przestępcze wymuszenie zeznań w postępowaniach przygotowawczych prowadzone przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1944-1956. Studium kryminologiczno – prawne”. Ponadto współpracował z Tomaszem Kurpierzem nad książką poświęconą zwalczaniu antykomunistycznego podziemia zbrojnego na Podbeskidziu, pt. „Dobić wroga”. Był również współautorem podręcznika „Postępowanie karne. Dynamika postępowania”, wydanego przez Uniwersytet Śląski.
Jako ekspert w dziedzinie prawa karnego, kryminologii oraz historii prawa, Przemysław Piątek napisał liczne artykuły i glosy, zdobywając uznanie w środowisku akademickim. Był redaktorem nr 1 zbioru „Zbrodnie Przeszłości” oraz autorem wielu artykułów (ORCID 0000-0002-0936-8018).
Po zakończeniu kariery zawodowej, związał się z akademią jako nauczyciel m.in. w zakresie prawa karnego materialnego oraz procesowego na Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku – Białej oraz na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. W latach 2012-2023 prowadził zajęcia w Ośrodku Szkolenia Wstępnego oraz w Ośrodku Aplikacji Prokuratorskiej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, kształcąc aplikantów prokuratorskich.
Przypisy
- Onet, ZBIGNIEW STONOGA [online], Onet.pl, 2019 [dostęp 07.10.2024 r.]
- a b 5 kadencja, 27 posiedzenie, 2 dzień - Marszałek [online], orka2.sejm.gov.pl [dostęp 15.03.2021 r.]
- Instytut Pamięci Narodowej-I.P.N., „Przestępcze wymuszenie zeznań w postępowaniach przygotowawczych prowadzonych przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1944–1956“ – Częstochowa, 21.11.2018 r. [dostęp 15.03.2021 r.]
- MarcelM. Dudzic, Kto ochronił generała? Ciąg dalszy kolosalnego skandalu ujawnionego przez dziennikarzy [online], Crowd Media, 14.04.2019 r. [dostęp 24.08.2020 r.]
- Prokurator Piątek wiceministrem sprawiedliwości [online], katowice.wyborcza.pl [dostęp 24.08.2020 r.]
- Po Ziobrze wymieniają podłogę [online], wyborcza.pl [dostęp 24.08.2020 r.]
Oceń: Przemysław Piątek