Maciej Bilicer


Maciej Bilicer, który przyszedł na świat 22 grudnia 1550 roku w Prudniku, był nie tylko szlachcicem, lecz również prominentną osobistością regionu. Jego życie i działalność ściśle związane były z tym miastem, gdzie również zmarł w 1616 roku.

Jako przedstawiciel rodu Bilicerów, Maciej odegrał znaczącą rolę w lokalnej polityce, pełniąc funkcję burmistrza Prudnika. Jego działania wpływały na rozwój i organizację życia społecznego w mieście, co czyni go postacią ważną w historii tego regionu Śląska.

Życiorys

Maciej Bilicer, urodzony jako syn właściciela ziemskiego, zyskał uznanie w swojej społeczności w Prudniku. Jego ojcem był Maciej Bilicer, a matką Jadwiga Wilde. W połowie XVI wieku Bilicer zdobył szacunek jako prominentny mieszczanin. Na przełomie XVI i XVII wieku aktywnie zaangażował się w życie polityczne, pełniąc szereg funkcji publicznych w Prudniku.

Z jego działalności warto wspomnieć, że był rektorem lokalnej szkoły, od roku 1581 regularnie podpisywał księgę miejską, a przed rokiem 1587 pełnił rolę municypalnego pisarza, ciesząc się wsparciem ze strony starosty księstwa opolsko-raciborskiego, Jana Prószkowskiego. W 1598 roku założył księgę wieczystą dla pobliskiej Jasiony, a przez wiele lat, od 1599 do 1615, był burmistrzem miasta.

Historyk regionalny Jan Piotr Chrząszcz w swojej pracy poświęconej historii Prudnika opisał go jako „(…) uczonego w prawie człowieka, który przez wiele lat pełnił obowiązki burmistrza”. W innych swoich publikacjach określał go jako „(…) porządnego człowieka, duszę całego zarządu miejskiego”. Jego obfity wkład w życie miasta był powszechnie doceniany.

Pomimo podeszłego wieku i chęci rezygnacji z obowiązków burmistrza, Bilicer nie otrzymał zgody ze strony swoich przełożonych. W odpowiedzi na jego prośbę z 1614 roku, Kamera Śląska władze oświadczyły, że „(…) chociaż już zeszłego roku zabiegał (…) o zwolnienie z urzędu i dzisiaj także nalega, to ze względu na jego wierną służbę, która przyczyniła się do rozkwitu miasta i za co otrzymał przed kilku laty roczną rekompensatę i prowizję, do końca życia powinien on (…) na swoim urzędzie pozostać”. Jego lojalność i oddanie miastu były niekwestionowane.

W 1607 roku, na mocy decyzji cesarza Rudolfa II Habsburga, Bilicer został podniesiony do stanu szlacheckiego, co dodatkowo umocniło jego status. Jednakże, mimo jego licznych zasług, mieszkańcy Prudnika oskarżyli go o niegospodarność, wskazując na znaczne wydatki przy budowie kościoła oraz szkoły. W 1616 roku przeciwko niemu wystąpił nawet jego własny krewny, pisarz miejski Piotr Bilicer, co według historyka Augustina Weltzela, mogło przyczynić się do napięć w społeczności.

Maciej Bilicer zmarł w 1616 roku, pozostawiając po sobie żonę Rosinę Heinrich oraz pięcioro dzieci: Macieja, który został książęcym radcą i kanclerzem, Adama, Fryderyka, Krzysztofa, który sprawował funkcję nadwornego medyka księcia Hohenzollerna, oraz Krystynę.

Przypisy

  1. MarcinM. Husak, Prudnicki burmistrz Mathias der altere Bilitzer, czyli... słów kilka o sposobie sprawowania władzy pod panowaniem Habsburgów cz. 2, „Tygodnik Prudnicki”, 24.02.2016 r., s. 14.
  2. MarcinM. Husak, Śladem Matthiasa Bilitzera, „Tygodnik Prudnicki”, 02.03.2016 r., s. 22.
  3. MarcinM. Husak, Prudnicki burmistrz Mathias der altere Bilitzer, czyli... słów kilka o sposobie sprawowania władzy pod panowaniem Habsburgów cz.1, „Tygodnik Prudnicki”, 17.02.2016 r.
  4. Chrząszcz 2015, s. 142.
  5. Chrząszcz 2015, s. 120.
  6. Weltzel 2005, s. 88.
  7. Weltzel 2005, s. 86.
  8. OskarO. Pusch, Die Breslauer Rats und Stadtgeschlechter in der Zeit von 1241 bis 1741, Band 1, Dortmund 1986, s. 201–202, ISBN 3-923293-16-X.

Pozostali ludzie w kategorii "Szlachta i monarchia":

Claus-Hubert von Tiele-Winckler | Maćko z Prudnika | Maciej Bilicer (kanclerz)

Oceń: Maciej Bilicer

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:23